Hollanda Başbakanı’ndan göstericilere: Aptallar

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, katı koronavirüs tedbirlerini protesto etmek amacıyla birçok şehirde toplanan göstericilere yönelik açıklama yaptı. Açıklama esnasında protestoculara “aptal” dedi. Hollanda’da koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlere karşı üç gece süren eylemlerde polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Hollanda’da hükümetin koronavirüse karşı aldığı üç haftalık kısmi kapanmalar, ülkenin birçok yerinde protesto edildi. Koronavirüs tedbirlerine karşı  gerçekleştirilen eylemlerde polis ile göstericiler arasında çatışmalarda can kayıpları da yaşandı. Güvenlik güçleri, eylemcilere tazyikli su, köpekler ve atlı polislerle müdahale etti. Hollanda’da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, koronavirüs ve zorunlu aşı protestolarına ilişkin “protesto görüntüsü altında düpedüz şiddet uygulandığını” iddia etti.

hollanda-basbakani-protestoculara-aptaller-dedi

Hollanda Başbakanı’ndan göstericilere: Aptallar

Hollanda Başbakanı Rutte, hakaretler savurdu

Güvenlik güçlerinin toma kullandığı ve uyarı ateşlerinin açıldığı gösterilerde Rotterdam’da 51, Lahey’de 19, Urk’da 8, Roermond ve Stein’de 13 kişi gözaltına alındı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte bugün yaptığı basın toplantısında, Cuma gününden bu yana ülkenin çeşitli şehirlerindeki ayaklanmaların “protesto görüntüsü altındaki düpedüz şiddet” olduğunu vurguladı. Her zaman protesto hakkını savunacağını da sözlerine ekleyen Başbakan Rutte, “Fakat aptalların düpedüz şiddet kullanmasını asla kabul etmeyeceğim” açıklamasını yaparak göstericilere hakaret etti. 7 kişinin yaralandığı olayların ardından kentte “acil durum” ilan edildi. Olayda 51 kişi gözaltına alındı. Polisin ateş etmesi sonucu yaralanan 2 kişinin hastanedeki tedavisi sürüyor. Hollanda hükümeti, vaka sayılarının hızla artması nedeniyle geçen hafta kısmi kapanma kararı almıştı. Hükümetin, aşısız kişilere yönelik kısıtlamaları daha da genişletmeyi gündemine alması üzerine yüzlerce kişi, protesto için Cuma akşamı Rotterdam’ın merkezinde toplanmıştı.

Protestolar iki gün önce Rotterdam’da başlamıştı

Cumartesi günü de başkent Amsterdam ile Breda kentinde koronavirüs önlemleri ve aşı karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Polis, gösteri öncesi her iki kentte de geniş güvenlik önlemleri aldı. Amsterdam’da Dam meydanında toplanan kalabalıkta bazı kişiler, sarı yelek giyip, sarı şemsiyeler taşıdı. Bazı göstericiler, Rotterdam‘daki olaylarda ölenler olduğunu öne sürerek, yas bantları ve mumlar taşıdı. Göstericiler, “Benim bedenim benim seçimim” yazılı dövizlerle yürüdü. Breda kentinde de yüzlerce kişi, kent merkezine yürüyerek, yiyecek, içecek ve eğlence sektörünün yeniden açılmasını talep etti. “Özgürlüklerimizin bu kadar kısıtlanması utanç verici. Bu politika tam bir çılgınlık” diyen protestocular, Rotterdam’da yaşananları kesinlikle tasvip etmediklerini ifade etti.