Dünyanın farklı ülkelerinden 6 bine yakın bilim insanı ve sağlık uzmanı, hükümetlere koronavirüs stratejilerini değiştirme çağrısında bulunarak, toplumun zayıf kesimlerinin koruma altına alınması, genç ve sağlıklı kişilerin ise normal yaşamlarına dönmesine izin verilmesini istedi.

Covid_19’a karşı uygulanan kısıtlama politikalarıyla ilgili “büyük endişe duyduklarını” ifade eden araştırmacılar, kısıtlamaların toplum üzerinde ve bireylerin fiziksel ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekiyor ve salgında zayıfların ve kırılgan kesimlerin koruma altına alınması, sağlıklı insanların ise günlük yaşamlarını sürdürmesi çağrısı yapıyor.

Binlerce kişi tarafından imzalanan ve “Great Barrington Deklarasyonu” adıyla anılan bildiride, düşük risk gruplarında koronavirüsün yayılması ve böylece nüfusun önemli bir kesiminin virüse karşı bağışıklık kazanmasıyla salgının dindirilmesi öneriliyor.

Büyük teknoloji devleri ise bildiriye karşı çıkanlara sansür uyguluyor. Muhalifler sadece yaşlıların değil herkesin koruma altına alınması gerektiğini savunuyor. Ancak Google ve Reddit gibi teknoloji devleri, muhaliflerin görüşlerine sansür uyguluyor. Great Barrington Deklarasyonu’nu Google’da arattığınızda sadece bildirinin içeriği ile ilgili yazılar çıkıyor. Bildirinin eleştirildiği tüm içerikler ise sansürlenmiş.