Fransa’daki Müslümanlar İsrail zulmünü konuşamayacak

Fransa’da Müslüman toplumu hedef alan radikal İslam‘la mücadele adı altında çıkarılan “Fransa İslam‘ı” projesi Siyonist İsrail’in Filistinlilere yaptığı zulümlerden sonra yeniden gündeme geldi. Fransa İslam’ı tüzüğünün ismi önce “Ulusal İmamlar Konseyi Prensipler Tüzüğü” şeklinde belirlenmişti. Fakat daha sonra “Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğü” şeklinde değiştirilmişti. Avrupa ülkesi olan Fransa’da yaşayan Müslümanları sindirmek için çıkarılan “Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğü “nün 6. maddesindeki ayrıntı ise Siyonist zulmünden sonra yeniden konuşuldu. Tüzüğün 6. maddesine göre ülkedeki tüm Müslümanları ilgilendiren bir konuyu içeriyor. Söz konusu maddede, “İbadet yerlerinin siyasi konuşmalar yayınlamasına veya dünyanın başka yerlerinde meydana gelen çatışmaları ima etmesine izin vermeyiz. Camilerimiz ve ibadethanelerimiz ibadet ve değerlerin aktarılması için ayrılmıştır.” ifadeleri bulunuyor. Bu maddenin anlamı ise; Müslümanlar, Ramazan ayının başından beri Mescid-i Aksa’da hakları İsrail güçleri ve işgalci Siyonistler tarafından gasbedilen Filistinlilerin yanında olamayacaklar. Ve İsrail’e karşı da seslerini yükseltemeyecekler. Kısacası Fransa İslam’ı tüzüğü Müslümanları baskı altına almayı hedefliyor.

Müslümanları kayıtsız bırakmak istiyorlar

Paris yönetimi ülkedeki çoğu imama projeyi imzalattı. Ancak bu projeyle İslam dininin tahrif edilmesi planlanıyor. Tüzüğe uymayan imamların ise görev yaptıkları camilerden uzaklaştırılacağı söyleniyor. Fransa İslam Konseyi (CFCM) tarafından hazırlanan ve Müslümanları dünyadaki gelişmelerden koparmayı amaçlayan tüzüğü çok sayıda Müslüman sivil toplum kuruluşu imzaladı. Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve Fransa İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) ise tüzüğe imza atmayı reddetti. Ülkedeki Müslümanlar, bazı kuruluşlar tarafından imzalanarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a sunulan belgenin sistematik baskı oluşturacağına dikkat çekiyor. Belgeyle asıl hedeflenen konunun, Fransa’daki Müslümanları dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan ve özellikle Müslümanları yakından ilgilendiren olaylara kayıtsız bırakmak olduğu söyleniyor.

Fransa İslamı projesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2 Ekim’de “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasa tasarısını gündeme getirmişti. Macron’un sunduğu tasarı, ülkedeki cami, imam ve Müslümanları denetim altına almayı amaçlıyordu. Fransa İslam Konseyi’nde Ulusal İmamlar Konseyi kurulması ve ülkede yaşayan Müslüman temsilcilerin “ortak İslami anlayış” oluşturmaları istenmişti. Geçtiğimiz ocak ayında ise Macron, ülkedeki Müslüman temsilcilerle bir araya gelmiş ve “Fransa İslamı” projesine ilişkin tüzüğün imzalanmasını talep etmişti. Ancak Macron’un talebi, İslam’a aykırılık oluşturduğu gerekçesiyle birçok temsilci tarafından kabul edilmemişti.

fransa israil müslüman