Fransa’da kamu kuruluşları Anadolu Ajansı’nı hedef aldı

Fransa‘da Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığına bağlı Bakanlıklar Arası Suçu ve Radikalleşmeyi Önleme Komitesi, Anadolu Ajansı‘nın yaptığı yayınlarıyla “Fransa‘ya saldırdığını” öne sürdü. Fransa’da kamu kuruluşları, son dönemde basın özgürlüğü kapsamında Müslümanlara ve Türklere yönelik baskıları haber ve yorumlar ile uluslararası kamuoyuna aktaran uluslararası medyayı ve Anadolu Ajansını (AA) hedef tahtasına koymaya devam ediyor. Macron yönetimi, son dönemde ülkede artan İslam karşıtlığı ve ayrımcı politikalarla mücadele etmek yerine bununla ilgili haber yapan uluslararası medyayı hedef almayı tercih ediyor. Macron hükümeti özellikle son aylarda “ayrılıkçı” yasa tasarısı ve terörle mücadele adı altında yapılan operasyonlar üzerinden Müslümanların günlük hayatını zorlaştıracak ve İslam karşıtlığına yasal zemin kazandıracak adımlar attı. AA, Fransa’da yaşanan bu gelişmeleri hem mağdurlarla görüşerek hem de ilgili kurumların attığı somut adımlar üzerinden haberleştirdi. Ancak ifade özgürlüğünü her platformda savunan Macron yönetimi tarafından hedef alındı.

“AA yayınları ile Fransa’ya saldırdı”

Son olarak Fransa’da Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığına bağlı Bakanlıklar Arası Suçu ve Radikalleşmeyi Önleme Komitesi (CIPDR) sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. AA’nın yayınları ile “Fransa’ya saldırdığı” iddia edildi. Fakat AA, uluslararası bir haber ajansı olarak CIPDR’nin öne sürdüğü yanlış bilgilerin aksine,  basın özgürlüğü kapsamında ve özellikle objektif yayın ilkelerine dayanarak uluslararası kamuoyunun gözünü açıyor. Bunun yanı sıra AA’nın özellikle Fransa’nın söz konusu uygulamalara ilişkin haberlerinde ve yayınlarında yer alan görüşler, Fransız akademisyen, gazeteci ve uzmanlar tarafından da dile getiriliyor. Fransa’nın Müslümanlara yönelik ayrımcı politikaları uluslararası basında da sıkça yer buluyor. ABD merkezli New York Times gazetesi, Fransa’nın Albertville şehrinde 10 yaşındaki 4 çocuğun “terörizme destek” suçlamasıyla polis tarafından evleri basılarak emniyete götürülmesini ve saatlerce sorgulanmasını eleştirdi. İngiliz gazetesi Financial Times da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, İslam ve Müslümanlar hakkındaki tutumu ile ilgili haberler yaptı. Haberde, Macron’un 2022’deki cumhurbaşkanı seçimi nedeniyle ülkedeki Müslümanlara ayrımcılık yaptığı ve onlara karşı korku ve şüphe iklimi oluşturduğu açıklandı.

“AA kamuoyunu doğru bilgilendirme görevini layıkıyla yerine getirdi”

AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karagöz, konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak AA’nın uluslararası platformlarda saygın ve etkin yayınlarını sürdüreceğini söyledi. Karagöz, “Fransa’da Ulusal Meclis onayı sürecinde olan ‘ayrılıkçı’ yasa tasarısı ve terörle mücadele adı altında yapılan uygulamalar, sadece AA değil, tüm uluslararası basın tarafından yakından takip edilmiş ve bu uygulamalar eleştirilere neden olmuştur. Anadolu Ajansı da bu minvalde kamuoyunu doğru bilgilendirme görevini layıkıyla yerine getirmiştir.” diye konuştu.

Fransa Anadolu Ajansını