Fransa’da Ermeni Soykırımı iddialarını reddetmek suç mu?

Fransa’nın doğusundaki Bourgogne-Franche-Comte bölgesinde yaşayan Altay isimli Türk asıllı genç, öğretmeninin derste Ermeni Soykırımı ile ilgili iddialarına itiraz etti. Lise öğrencisi olan Altay, bunun üzerine okul yönetimi tarafından şikayet edildi. Fransız istihbaratının sorgulamasına maruz kalan Altay hapis tehdidi ile karşı karşıya kaldı. İstihbarat Türk asıllı genci ifadeye çağırarak, namaz kılıp kılmadığını sorguladı. Güvenlik gerekçesi nedeniyle soyadını vermek istemeyen Altay, okulda yaşadığı olayı özetledi. Öğretmeninin derste bir saat boyunca Ermeni iddialarından bahsettiğini söyleyen Altay,  öğretmenin “Türklerin Ermenileri, sivilleri öldürdüğünü” öne sürdüğünü söyledi. Dersin son dakikalarına gelindiğinde ise artık bu iddialara daha fazla dayanamadığını dile getiren genç, söz alarak konuştuğunu söyledi.  “En sonunda dayanamadım, sakince ‘Delil var mı?” diye sordum. Öğretmen, bana sinirlenerek ‘Buna nasıl itiraz edebilirsin?’ dedi. Ben de sakince bildiklerimi anlattım. Bir öğrenci daha üzerime bağırarak geldi. Ben yine sakinliğimi korudum.” Dersin bitiminden sonra da konu okul idaresine yansıdı. İdare ise durumu Fransız istihbaratına ve Altay’ın ailesine bildirdi.

Fransa Ermeni Soykırımı

Fransa’da Ermeni Soykırımı iddialarını reddeden gence soruşturma açıldı

Ermeni Soykırımı iddialarını reddeden gence soruşturma

Altay Ermeni soykırımına itiraz etti. Ancak bu durum Fransız istihbaratına kadar taşındı. Fransız istihbaratı Altay’ı 9 Haziran tarihinde ifadeye çağırdı. Altay görevlilerin kendisine nazik davrandığını belirtti. Fakat kendine yöneltilen soruların konu ile alakalı olmadığını söyledi.  “Müslüman mısın, dinini yaşıyor musun, namaz kılıyor musun gibi sorular sordular. Hatta bir gruba bağlı mısın, dediler. Bağlı değilim dedim.” İstihbarat yetkilileri Altay’dan sosyal medya hesaplarını ve şifrelerini de istedi. Altay ve babası bu durumun sıra dışı olduğunu söyledi. Onlara göre istihbaratın yapmak istediği, Altay’ı radikalizmle ilişkilendirmek. Altay ötekileştirilme kaygısıyla da karşı karşıya kaldı. “Okulda konuşmak, elimi kaldırarak söz almak istemiyordum. Okula gitmekten çekiniyordum, herkes ne olduğunu biliyordu.”

Ermeni Soykırımı iddialarını reddeden gencin ailesi endişeli

Altay’ın annesi ise yaşanan olaydan dolayı endişeli olduğunu söyledi.  Aysel hanım “Benim çocuğum kimseyi öldürmedi, yaralamadı, hırsızlık yapmadı” diye konuştu. Ayrıca sokakta başına bir şey gelmesinden korktuğunu da dile getirdi. Fransa’da 29 Ocak 2001’de çıkan yasayla 1915 olayları “sözde soykırım” olarak kabul edildi. 2012 yılında ise sözde Ermeni soykırımı olaylarını reddedenlerin cezalandırılması gerektiği kararlaştırıldı.  Ancak 2012’deki ceza yasası Anayasa Konseyince ifade özgürlüğüne aykırı bulundu.