Fransa’da Türk meclis üyesi, ASALA’yı kınayan iletiyi beğendiği için zorla istifa ettirildi

Fransa‘nın Valence kentinde Türk belediye meclis üyesi, Ermeni terör örgütü ASALA saldırılarında şehit olan Türk diplomatların anısına yapılan bir paylaşımı beğendiği için istifa etmek zorunda bırakıldı. ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde 1915 olaylarını soykırım olarak tanıdığını duyurdu. Söz konusu gelişmenin ardından Dışişleri Bakanlığı, Biden’a tepki gösteren bir açıklama yaptı. Bakanlığın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Açıklamayı kabul etmiyor ve en şiddetli şekilde telin ediyoruz. ABD‘nin tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklaması, Türk halkının vicdanında da asla kabul görmeyecek, karşılıklı güven ve dostluğumuzu sarsan sarılması zor derin bir yara açacaktır.” Türk belediye meclis üyesi Yasin Yıldırım, Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayı kişisel Facebook hesabından paylaştı. Yıldırım bu paylaşımının üzerine zorla görevinden uzaklaştırıldı.

Fransa Türk meclisi üyesi

Yıldırım Ermeni derneklerinin hedefi oldu

Ermeni derneklerinin şikayeti ve baskısı üzerine, Belediye Başkanı Nicolas Daragon, Yıldırım’dan istifa etmesini istedi. Yıldırım, kendine yapılan baskılar üzerine görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Ermeni dernekleri, geçen yıl da Yıldırım’ı hedef almıştı. Bunun nedeni ise seçim kampanyası boyunca  Yıldırım’ın 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını yalanlayan bir içerik beğenmesiydi. Fransız parlamentosunda Ermeni lobilerinin baskısıyla 2001’de çıkan yasayla 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları tanınmıştı. Öte yandan diasporanın baskısıyla bu iddiaların inkarını suç olarak tanıyan ve bir yıl hapis ile 45 bin avro para cezası veren yasa, parlamentodan çıkarılmıştı. Fransa Anayasa Konseyi tepkiler üzerine yasayı ifade özgürlüğüne aykırı bulmuş ve iptal etmişti.

Fransa’da kamu kuruluşları da Anadolu Ajansı’nı hedef aldı

Fransa‘da Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığına bağlı Bakanlıklar Arası Suçu ve Radikalleşmeyi Önleme Komitesi, Anadolu Ajansı‘nın yaptığı yayınlarıyla “Fransa‘ya saldırdığını” öne sürdü. Fransa’da kamu kuruluşları, son dönemde basın özgürlüğü kapsamında Müslümanlara ve Türklere yönelik baskıları haber ve yorumlar ile uluslararası kamuoyuna aktaran uluslararası medyayı ve Anadolu Ajansını (AA) hedef tahtasına koymaya devam ediyor. Macron yönetimi, son dönemde ülkede artan İslam karşıtlığı ve ayrımcı politikalarla mücadele etmek yerine bununla ilgili haber yapan uluslararası medyayı hedef almayı tercih ediyor. Macron hükümeti özellikle son aylarda “ayrılıkçı” yasa tasarısı ve terörle mücadele adı altında yapılan operasyonlar üzerinden Müslümanların günlük hayatını zorlaştıracak ve İslam karşıtlığına yasal zemin kazandıracak adımlar attı. AA, Fransa’da yaşanan bu gelişmeleri hem mağdurlarla görüşerek hem de ilgili kurumların attığı somut adımlar üzerinden haberleştirdi. Ancak ifade özgürlüğünü her platformda savunan Macron yönetimi tarafından hedef alındı.