Facebook Filistin’deki Şihab Haber Ajansının sayfasını sildi

Sosyal paylaşım sitesi Facebook yönetimi, Filistin’deki Şihab Haber Ajansının (Shehab News Agency) platformdaki sayfasını sildi. Ajansın Haber Müdürü Husam ez-Zayiğ, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Husam ez-Zayiğ, Facebook yönetiminin Ajansın sayfasını silerek, uluslararası hukuk tarafından güvence altına alınan düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini dile getirdi. Facebook’un Ajansın sayfasını platformdan kaldırmasını kınayan Zayiğ, bu olayı “standartlara uymama ve şiddete teşvik bahanesi” ile “Filistin haberlerine karşı açılan bir savaş” olarak değerlendirdi. Zayiğ, Facebook yönetiminin, İsraillilerin, siyasi haber sitelerinin veya İsrail derneklerinin kışkırtmasına ve topluluk standartlarını ihlal etmesine sessiz kaldığını belirtti. Filistinlilerin bu provokasyonlara ve kışkırtmalara tepkisini yayımlamasını engellediğini ifade etti.  Haber Müdürü Zayiğ, Şihab Haber Ajansının 2009 yılında açıldığını, Facebook sayfasının 7,5 milyondan fazla takipçisi olduğunu vurguladı.

Facebook Filistin ajans

Facebook Filistin’deki haber ajansının sayfasını sildi

Filistinli gazeteciler olayı kınadı

Bu arada Filistinli Gazeteciler Bloku da sosyal paylaşım sitesi Facebook’un Şihab Haber Ajansının sayfasını kaldırmasını kınadı. Bloktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu olay, Ajansa karşı atılmış “keyfi ve zalim bir adım” olarak nitelendirildi. İsrail Adalet Bakanlığı 2018’de açıklama yapmış, Facebook yönetiminin bir önceki yıl İsrail’in sosyal paylaşım sitesindeki Filistin içeriklerini kaldırma, yasaklama ve veri sağlama taleplerinin yaklaşık yüzde 85’ine yanıt verdiğini bildirmişti.

Twitter ve Facebook Filistinli hesaplara sansür uyguladı

İşgalci İsrail, Gazze’ye yönelik terör saldırılarında yüzlerce masumu katletti. Siyonistlerin terör saldırıları dünya genelinde tepkilerin odağı haline geldi. Basın yayın organlarının yanı sıra sosyal medyada da çok sayıda hesaptan İsrail’i kınama mesajları yayınlanarak Gazze’ye destek verildi. Sosyal paylaşım platformları Twitter ve Facebook ise bu destekleri sansürleyerek dijital faşimin gerçek yüzünü tekrar gösterdi. Katliama karşı Filistin’e destek amacıyla yapılan paylaşımları engelleyen Twitter ve Facebook, destek mesajlarını yönelik engeli savunan bir açıklama yaptı ve sansürün nedenini açıkladı. Washington Post’un habere göre, Twitter‘ın açıklamasında, art arda ve çok hızlı biçimde yapılan paylaşımların hata sonucu spam olarak algılandığı belirtildi. Bunun akabinde yüzlerce hesap geçici olarak kilitlendi ve tweetler arama sonuçlarına yansıtılmadı.