Youtube, ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformları ABD Başkanı Donald Trump’ın hesaplarını kapatmaya devam ediyor. ABD’de Trump destekçilerinin kongre binasını basmasının ardından, sosyal medya platformları teker teker Başkan Donald Trump’ın hesaplarını askıya aldı. Son olarak Google’ın sahip olduğu Youtube da Trump’ın hesabını kapattı. Youtube tarafından yapılan açıklamada “Devam eden şiddet potansiyeline ilişkin endişeler nedeniyle politikamızı ihlal ettiği gerekçesiyle Donald J. Trump’ın kanalına yüklenen yeni içeriği kaldırdık” denildi. Youtube yaptığı açıklamada ayrıca Trump’ın hesabına yeni içerik yüklenmesi 7 gün boyunca engellendiği bildirdi.  Youtube’un yaptığı kısıtlama üzerine ABD sivil toplum kuruluşları açıklamada bulundu. Kuruluşlar Trump’ın kanalının kaldırmaması halinde reklam verenlere Youtube’u boykot çağrısında bulundu. Trump’ın Youtube kanalında 2,76 milyon abonesi bulunuyor.

Twitter  Trump’ın hesabını kalıcı olarak kapattı

Sosyal medya platformu TwitterABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını açıkladı. Twitter’ın güvenlik ekibinden yazılı açıklama yaparak, ” Twitter Trump’ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden dolayı, bu hesabı kalıcı olarak askıya aldı.” denildi. Twitter tarafından yapılan yazılı açıklamada, Twitter’ın, halkın seçilmiş yetkililerin ve dünya liderlerinin sesini duymasına olanak sağladığının altı çizildi. “Ancak son yıllarda, liderlerin hesaplarının bizim kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter’ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik. Politikalarımız ve uygulanma şekilleri hakkında şeffaf davranmayı sürdüreceğiz.” bilgisi verildi.

trump hesap askı

POTUS hesabından da Trump’ın yaptığı paylaşımlar silindi

Trump, resmi Twitter hesabının kalıcı olarak askıya alınmasının ardından ABD’nin başkanlık makamının resmi hesabı olan “POTUS” hesabından yazılı açıklama yaptı. “Uzun zamandır Twitter’ın ifade özgürlüğünü yasaklamakta çok ileri gittiğini söylüyordum ve bugün Twitter çalışanları, beni susturmak adına hesabımı bu platformdan kaldırmak için Demokratlar ve radikal solcularla iş birliği yapmıştır.” ifadesini kullandı. Kendisine oy veren 75 milyon kişiye hitaben ise Trump, “Twitter, özel bir şirket olabilir ancak hükümetin onlara sağladığı yasal koruma olmadan uzun süre hayatta kalmayacaklardır.” dedi.

ABD Başkanı Trump, Twitter’ın hesabını askıya alacağını tahmin ettiğini belirtti ve “Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız.” mesajını paylaştı. Trump, Twitter’ın ifade özgürlüğünü sağlamadığını savunarak “Twitter, dünyadaki en tehlikeli kişilerin özgürce konuştuğu ve aşırı solu yükselten bir platformdur. Bizi izlemeye devam edin.” dedi. “realDonaldTrump” kullanıcı isimli hesabı kalıcı olarak askıya alınan Trump, paylaşımlarını “POTUS” hesabından yapınca Twitter kısa bir süre sonra bu paylaşımları da sildi.