Kanadalı siyasetçiden Müslüman iş adamına hakaret

Kanada‘da Müslüman ırkçılığının ardı arkası kesilmiyor. “Helal” lokantalar zincirinin sahibi Muhammed Fakih’i,  internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında  hedef alan siyasetçi Kevin Johnston, Müslüman iş insanına “terörist” dedi. 18 ay hapse mahkum edildi. Calgary kentinde belediye başkanı adayı olan Johnston, Muhammed Fakih’e karşı 2017 yılında başladığı nefret söylemleri nedeniyle 2019 yılında 2,5 milyon Kanada doları (17,6 milyon TL) para cezasına çarptırılmıştı. Para cezasının hükme bağlandığı mahkeme oturumunda, Johnston’ın “Bir daha asla Muhammed Fakih ve İslam dini hakkında nefret söylemlerinde bulunamayacağı”na da hüküm verilmişti. Kanadalı siyasetçinin nefret söylemlerine devam etmesi üzerine, Ontario Yüksek Mahkemesi Yargıcı Fred Myers , Kevin Johnston hakkında tekrar karar verdi.Yargıç Myers, Fakih hakkında “terörist” ve “bebek katili” ifadelerini kullanarak nefret söylemine ilişkin bir önceki mahkeme kararını ihlal ettiği gerekçesiyle Johnston’a 18 ay hapis cezası verdi.

kanada-da-musluman-is-adamina-terorist-diyen-siyasetciye-hapis-cezasi

Kanada’da Müslüman iş insanına ırkçı nefret söylemi

Kanada’da Müslüman ırkçılığı: Terörist hakareti

Mahkeme kararında Johnston’ın, yasal olarak 4 Ocak 2022’de Ontario’ya dönmesine izin verildi. Ancak bu tarihten itibaren cezasını çekmek üzere cezaevine girmesi de karar bağlandı. Yargıç Fred Myers kararını açıklarken, Johnston’ın, siyasi görüşünden dolayı değil, daha önceki 6 hakaret eyleminden dolayı mahkum edildiğini söyledi. Her bir hakaret eyleminin üçer ay hapis cezası gerektirdiğini duyurdu. Johnston’ın bu cezaları aralıksız tamamlayacağını ifade eden Myers, “Bay Johnston’ın sözleri klasik nefret söylemidir. Örneğin Müslümanları terörist olarak damgalamak gibi çirkin klişelere dayalı olumsuz özellikler için mecazlardan yararlanıyorlar. Bay Johnston kendini toplumun çok çirkin ve giderek cesaretlenen bir kesimine çekici göstermeye çalışan kişidir. Kendisinin medya tarafından kötü biri olarak resmedildiğini söylüyor. Bay Johnston, resmedilen portresine gerekli boyayı da kendisi sağladı.” ifadelerini kullandı.

Kanada’da Müslüman ırkçılığına karar

Karar sonrası CBC’ye konuşan Muhammed Fakih, cezanın kendisini rahatlamış hissettirdiğini söyledi.Fakih, “Yargı sistemimizin Kanada’da nefreti ciddiye alması bana iyimserlik veriyor. Benim çocuklarım da diğerleri gibi yarın tenlerinin rengi veya kulağa farklı gelen bir isimden dolayı ülkemizde adaletin hakim olacağını bilerek uyanacaklar. Bu yüzden Kanada için güzel bir gün.” diye ifadelerde bulundu.