61 yaşındaki solcu aktivist Hervé Eon 2008 Ağustos’unda Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy’nin batı Fransa’daki Laval’ı ziyareti esnasında elindeki dövizi kaldırdı. A4 ebatındaki dövizde Sarkozy’nin ismi belirtilmiyor, fakat sadece “Casse-toi pov’con” yazıyordu.

“Toz ol, embesil” manasına gelen bu satır, olaydan aylar önce Sarkozy’nin ziyaret ettiği bir tarım fuarında elini sıkmayı reddeden bir kişiye karşı sarf ettiği sözlerdi. Bir başkana yakışmayan bu dili ve tavrı medyada öfkeyle karşılanmıştı. Bu ifade daha sonra, solcular tarafından etiketler ve posterlerde Fransız başkanına karşı sık olarak kullanılan politik bir slogan haline geldi.

Eon dövizi kaldırır kaldırmaz tutuklandı ve karakola götürüldü.

Fransız devlet savcısı Eon hakkında devlet başkanına hakaretten dava açtı. Mahkeme 6 Kasım 2008’de Eon’un sembolik olarak 30 Euro para cezası ödemesini emretti ve hakkında cezaî hüküm verdi.

Eon’un temyiz başvurusu temyiz mahkemesi tarafından reddedildi ve Eon’n özür dileyerek cezadan kurtulma teklifinde bulunmadığı notu düşüldü. Yüksek mahkemeye temyiz başvusuru ise başvuru gerekçesinin zayıf olduğu esasına dayanarak reddedildi.

Temyiz için tüm Fransız mahkemelerine başvurup sonuç alamayan Eon Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. AİHM 14 Mart 2013’te Eon lehine karar verdi. Fransa’nın cezai hüküm vermesini orantısız buldu.