İspanyol istihbaratı Katalan siyasetçileri Pegasus sistemiyle dinlediğini kabul etti. İspanya İstihbarat Merkezi (CNI), Katalan siyasetçileri, İsrail kökenli siber güvenlik şirketi NSO Group tarafından geliştirilen ‘Pegasus’ isimli casus yazılımla dinlediğini açıkladı. Ülke siyasetinde son iki haftadır gündemde olan bağımsızlık yanlısı Katalan siyasetçilerin Pegasus programıyla takibe alınması, tartışılmaya devam ediyor. Katalan siyasetçilerin hukuksuz takibi İspanya hükumetinin geleceğini tehdit ediyor. İspanya tarihinde CNI’nın ilk kadın müdürü olan Paz Esteban, Pegasus programıyla ilgili iddiaların görüşüldüğü Meclis’teki Devlet Sırları Komisyonu’nda açıkla yaptı.  Açıklamaya göre, 18 Katalan siyasetçinin cep telefonları bu casus yazılım sistemiyle dinlendi. Bunun Yüksek Mahkemenin talimatıyla yasal olarak yapıldığını, belgeleriyle birlikte komisyon üyelerine gösterdi. Komisyondaki görüşmelerle ilgili İspanyol basınına sızan bilgilerde, 2019’da dinlenen Katalan siyasetçiler arasında mevcut durumda Katalonya özerk yönetim başkanı olan Pere Aragones’in de (o dönem Katalonya’da Ekonomi Bakanı ve Başkan Yardımcısı olarak görevdeydi) bulunduğu belirtildi.

 

ispanya-katalan-pegasus

İspanyol istihbaratı Katalan siyasetçileri Pegasus sistemiyle dinledi

“Bu dinlemeler demokrasi açısından korkunç”

Pegasus sistemiyle dinlenenler listesinde, eski Katalonya özerk hükümet başkanı Carles Puigdemont, Omnium ile Katalan Ulusal Asamblesi adlı bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütlerinin liderleri, ayrılıkçı siyasi partilerden siyasetçiler olduğu bilgisi paylaşıldı. Diğer yandan Katalonya’da özerk hükümetteki koalisyonun en büyük ortağı Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinin meclis sözcüsü Gabriel Rufian, Esteban’ın, bu açıklamalarıyla dinlemelerin CNI’nın bilgisi dahilinde yapıldığını kabul ettiğini açıkladı. Rufian, “İster yabancı bir ülke yapsın isterse devletin bir kurumu, bu dinlemeler demokrasi açısından korkunçtur. Yaşananlar hükümeti değil demokrasiyi tehlikeye atıyor. Bunlar buzdağının sadece görünen kısmı.” ifadesini kullandı. Savunma Bakanı Margarita Robles ve CNI Başkanı Paz Esteban’ın istifalarını istedi. Benzer şekilde Bask siyasi partileri ve hükümetin küçük ortağı Unidas Podemos temsilcileri de durumun çok ciddi olduğunu savundu. Bu olayın siyasi sorumlularının görevlerini bırakmalarını gerektiğini belirtti. Savunma Bakanı Robles ise, “Hükümet, yasayı uyguladığını, mükemmel bir şekilde koordinasyonlu ve birlik içinde hareket ettiğini gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Dinlenme iddiaları gizli soruşturulacak

Başbakan Pedro Sanchez ve Savunma Bakanı Margarita Robles’in cep telefonlarının 2021 yılında Pegasus sistemiyle takip altına alındığına ilişkin hükümetin yaptığı suç duyurusunu değerlendiren Ulusal Mahkeme, soruşturmanın gizliliğine karar verdi. İspanyol ve İngiliz basını, Sanchez’in iki ve Robles’in bir kez dinlenmesinin arkasında Fas’ın olduğunu iddia etmişti.