Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen, 2015 yılında aşırı sağcı parti AfD’nin lideri Frauke Petry’ye partinin istihbarat tarafından izlenmemesi için ipuçları verdiği şeklindeki haberler nedeniyle ülke gündeminde.

Maassen, Petry ile birçok kez bir araya gelip AfD’nin ırkçılık boyutundaki söylemleri nedeniyle takibe alınabileceğini ama bunu kişisel olarak istemediğini aktardığı kaydediliyor.

İç istihbarat şefinin bahsi geçen tarihte neo-Nazi bir partiye ilişkin muhtemel demokratik önlemleri engelleyen adımlarına dair haberler henüz gündemdeki sıcaklığını korurken Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, Maassen mevcut AfD lideriyle de görüşmelere devam ediyor.

AfD Başkanı Alexander Gauland, BfV lideriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini kabul ederken toplantıların içeriğinin istihbarat tarafından izlenmemek için “ipucu” almaya dair olduğu yönündeki iddiaları reddetti. Gauland, partisine bir etki ajanının sızdığına dair şüpheleri nedeniyle Maassen ile görüştüğünü belirtti.