Memphis şehir yönetiminin Amerikan Sivil Haklar Birliği’nin (ACLU) Tennessee’de açtığı bir davaya yanıt olarak verdiği belgeler, polisin “Siyahların Yaşamı Değerlidir” (Black Lives Matter) aktivistlerini 2016 ve 2017 yıllarında sosyal medyada ne kadar hassas bir şekilde izlediğini ortaya çıkardı. Sosyal medya casusluğu, polis departmanında 11 Eylül saldırısından sonra kurulan İç Güvenlik Ofisi tarafından yönetildi.

Belgelerde Memphisli genç Darrius Stewart’ın polis tarafından vurulmasını protesto etmek için bir köprüde ve Elvis Presley nöbetinde bir araya gelen Black Lives Matter aktivistleri hakkında düzenlenmiş “Mavi Süet Ayakkabılar” başlıklı slayt dosyaları yer alıyor. Memphis Polis Departmanı yönetici heyetine dağıtılan sunum dosyaları daha önce Black Lives Matter protestolarında tutuklanan aktivistlerin isimlerini ve yüzlerini içeriyor.

Mahkemedeki yeminli ifadede sunum dosyalarını oluşturan polis memuru, aktivistlerin birliklerini, eşlerini ve bağlantılı oldukları emekçi ve Filistin dayanışma gruplarını izlediklerini kabul etti.