ABD’nin Danimarka’nın da yardımıyla Merkel’i izlediği ortaya çıktı

Avrupa‘da yayımlanan bir araştırma, ABD’nin Almanya Başbakanı Angela Merkel‘i izlediğini ortaya koydu. Yapılan araştırmaya göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Danimarka’nın da yardımıyla Angela Merkel‘i izlettirdi. Merkel’in dışında bir çok Avrupalı üst düzey politikacının da izlendiği açığa çıktı. Kamuoyuna sunulan araştırmada Danimarka gizli servisinin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı‘na (NSA) Avrupalı liderler ve politikacılar hakkında casusluk yapmasına yardım ettiği öne sürüldü. Danimarka gizli servisinin dinlediği isimler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve o dönem Dışişleri Bakanlığı yapan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de bulunuyor. Öte yandan Danimarka istihbaratının, ABD ajansının Danimarka dışişleri ve maliye bakanlıklarının dışında Danimarkalı bir silah üreticisi hakkında casusluk yapmasına da yardım etti. ABD’nin müttefikleri üzerinde casusluk yaptığı ifşası ilk olarak 2013 yılında başladı. Fakat gazeteciler Danimarka Savunma İstihbarat Teşkilatı tarafından (NSA) verilen desteğin ayrıntılarına ilişkin raporlara henüz erişebildi.

Seçilen kişilerin telefon konuşmaları dinlendi

İddiaya göre Danimarka Gizli Servisi (NSA), seçtiği kişilerin telefon numaralarını izledi. Siyasetçilerin tüm iletişim bilgilerine ulaştı ve telefon konuşmalarını dinledi. Danimarka Askeri İstihbaratı (FE, Forsvarets Efterretningstjeneste) ile NSA arasında özellikle Rusya ve Çin’i izlemek için Danimarka’dan geçen telekomünikasyon kabloları için anlaşma yapılmıştı. FE, NSA’nın çalışmalarını gizlice izleyen ve Avrupalı siyasetçileri de izlediğini açığa çıkardı. NSA’nın bu faaliyetlerini Mayıs 2015 yılında raporlamış fakat söz konusu rapor kurum içinde kalmıştı. FE’nin ülkedeki istihbarat teşkilatlarını denetleme ve gözetleme yetkisine sahip İstihbarat Teşkilatlarını İnceleme Kuruluna eksik belge ve yanlış bilgiler verdiği belgelendi. Bunun üzerine Savunma Bakanı Trine Bramsen, 21 Ağustos 2020’de Danimarka Askeri İstihbaratında 3 üst düzey yetkiliyi görevden aldı.

ABD Danimarka Merkel

ABD ve Danimarka kablo anlaşması yapmıştı

Danimarka ile ABD arasında 1990’lı yılların sonlarında kablo anlaşması yapılmıştı. Anlaşmaya göre Danimarka hükümeti, topraklarından ve kara sularından geçen internet ve telekomünikasyon kablolarındaki bilgilere ABD’nin erişimine izin veriyor. Bu nedenle de casusluk olayının temelinde erişimin kolay olmasının etkili olduğu belirtiliyor. Danimarka dünya genelindeki internet ve telekomünikasyon bağlantılarında önemli bir konumda bulunuyor. Özellikle Rusya ve Çin‘deki internet ve telekomünikasyon bilgileri Danimarka’daki kablolar üzerinden geçiyor. Dolayısıyla ABD’nin Danimarka ile yaptığı anlaşma sayesinde istediği kişilerin bilgilerine kolayca ulaşabildiği söyleniyor.