Yunanistan, Türkiye sınırından ülkesine giren Suriyeli mülteciye 52 yıl hapis cezası verdi

Yunanistan geçtiğimiz yıl, Türkiye üzerinden yapılan düzensiz göç karşısında sıkı önlemler almıştı. Bu sırada bir Suriyeli  ailesiyle birlikte yasadışı yollarla sınırı geçmeye çalıştı. Yunan mahkemesi Suriyeli mülteciye 52 yıl hapis cezası verdi. Mahkemede ismi verilmeyen ve baş harfleri K. S.’yle anılan mülteci, Yunanistan’ın Midilli adasındaki mahkemede ağır cezaya çarptırıldı. Kampanyacılara göre K. S., Mart 2020 yılında ailesiyle ve diğer mültecilerce birlikte botla Türkiye’den Yunanistan’ın Sakız Adası’na geçti. Suriyeli aile, ülkelerindeki iç savaştan kaçtıktan sonra önce Türkiye’ye sığınmıştı. Aile başta Türkiye’de mülteci olmaya çalışıyordu ancak K.S Libya’da askeri operasyona katılmayı reddettiğini ve sonuç olarak tutuklandığını iddia etti. Serbest bırakıldıktan sonra da ailesiyle birlikte Yunanistan‘a kaçmaya çalışarak tekneyle gidilen en yakın ada olan Sakız Adası’na geçti. Ancak adaya vardıklarında yürürlüğe giren politika gereğince sığınma hakkı reddedildi.

Suriyeli Mülteci en az 10 yıl hapis yatacak

Mart başında, ailenin Yunanistan kıyılarına ulaşmadan bir süre önce Yunanistan hükümeti, Türkiye’nin göçmenlerin AB’ye seyahat etmesi için “kapıları açması” üzerine yeni sığınma başvurularını en az bir aylığına geçici olarak engelleyeceğini duyurdu.  O dönemde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin Suriye’deki savaştan kaçan insan sayısıyla artık başa çıkamayacağını söylemişti. Mültecileri ülkeye almaya dair Türkiye üzerindeki yükü hafifletmek için AB ülkelerinin daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirten Erdoğan, sığınmacıların ve göçmenlerin AB’ye üye komşu ülkelere geçişine izin vermişti. Buna cevaben Yunanistan, sınırlarını “koruyacağına” dair sert bir uyarıda bulunmuş ve gelen göçmenlere sert müdahalelerde bulunmuştu.

Yunanistan Suriyeli mülteci

Yunan makamları K. S.’nin ailesini ve yaklaşık 40 mülteciyi Yunan kıyılarına getiren teknenin dümeninde bulunmakla suçladı. K. S.’ye “yasadışı girişi kolaylaştırma” ve “gemi enkazına” neden olma suçlamaları yapıldı. K. S.  ilk iki suçlamadan hüküm giydi. Kampanyacılar ise K. S.’nin Sakız Adası’na geçen tekneyi kullanan kişi olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını açıkladı. K. S.’nin ailesi de onun sadece bir yolcu olduğunu savundu. Suriyeli mülteci ve ailesini destekleyenler, K. S.’nin 52 yıllık hapis cezasının Yunanistan’ın göçmen ve sığınmacıları ülkeye gelmekten caydırmaya yönelik geniş çaplı stratejisinin parçası olduğunu ifade etti. Yunanistan’daki sığınmacıları destekleyen kampanya You Can’t Evict Solidarity’nin (Dayanışmayı Tahliye Edemezsiniz) sözcüsü Johannes Körner de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. “İnsanlara Yunanistan’dan uzak durmaları gerektiğini göstermek ve kaçmaya çalışan kişilere suçlu muamelesi yapmak istiyorlar.” Körner, K. S.’nin “hiçbir sebep yokken, sadece Türkiye’den ve Suriye’den kaçtığı için hapse gönderileceğini” ifade ederek “Bu çılgınlık. Ona bu kadar uzun bir hapis cezası verilmesi delilik.” diye konuştu.

Yunanistan’ın insanlık dışı göçmen politikaları başka aileleri de etkiledi

Körner, K. S.’nin yaklaşık 20 yıl hapis yattıktan sonra cezasının kısaltılabileceğini söyledi. Fakat bu yine de K. S.’nin, şu anda Yunanistan’daki bir mülteci kampında bulunan eşi ve üç çocuğundan ayrı olacağı anlamına geliyor. K. S.’nin ailesi, Yunanistan’ın insanlık dışı göçmen politikasından etkilenen tek aile değil. Ülke, Ege Denizi’nden gelen geri çevirme haberleri nedeniyle BM mülteci ajansı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (BMMYK) uyarı alıyor. Bu yılın başlarında BMMYK, sığınmacıların zorla geri çevrilmesinin Avrupa hukukunu ve uluslararası hukuku ihlal etmesine rağmen, geçen yılın başından beri yüzlerce geri çevirme vakası kaydettiğini duyurdu. Komiserlik, olayları soruşturması için Yunanistan’a çağrı yaptı. Yunanistan hükümeti ise suçlamaları reddetti. Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis de geri çevirmelerinin belgelenmesine rağmen bunları “yalan haber” olarak niteledi.