Fransa Ruanda’daki soykırımda ciddi sorumluluk taşıyor

Fransa’nın Ruanda Soykırımındaki rolünü bulabilmek için geçmişten günümüze büyük incelemeler yapılıyor. Son olarak Fransız tarihçiler, Fransa’nın 1994 yılında Ruanda’da yapılan soykırımdaki rolünü araştırdı. Tarihçilerin hazırladıkları rapor Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a takdim edildi. Hazırlanan raporda, Fransa’nın, Ruanda’daki soykırımda ciddi sorumluluk taşıdığı tespit edildi. Tarihçi Vincent Duclert başkanlığındaki toplam 15 üyeden oluşan komisyon, raporu iki yıllık bir çalışmayla hazırladı. Cumhurbaşkanı Macron’a sunulan rapor kamuoyuna da açıklandı. Raporda, Ruanda’daki soykırımla ilgili Fransa’nın sorumlu olduğu belirtildi.Ancak suç ortağı olarak değerlendirilemeyeceği söylendi.Bin sayfalık rapor, Fransa’da geniş yankı uyandırdı. Geçmiş dönemin cumhurbaşkanı olan François Mitterrand, sahadakileri ve askerlerin uyarılarını yeteri kadar dinlemediği gerekçesiyle eleştirildi. Soykırımla ilgili Fransa’nın sorumluluğu konusunda ”merkez rol” için Mitterand adres gösterildi.

Fransa Ruanda Soykırım

“Fransız yetkililer ağır ve ezici sorumluluk taşıyor “

15 tarihçinin hazırladığı raporda, “Fransız yetkililer ağır ve ezici sorumluluk taşıyor” denildi. Raporda, soykırımın Fransa kısmında sorumluluğun özellikle “siyasilerde” olduğu vurgulanandı. Bütün uyarılara rağmen Fransız yetkililerin soykırıma göz yumduğu söylendi. Hutuların Başkanı Juvénal Habyarimana’nın “ırkçı, yozlaşmış ve şiddet içeren rejimiyle” ilgili yapılan uyarılara karşı Fransız yetkililerin ise “körlük” içinde davrandığı suçlaması yapıldı. Raporda, ilgili bakan, parlamenter ve aydınların itirazlarına ve endişelerine karşı yönetim kayıtsız kalmakla ve kötü niyetle hareket etmekle suçlandı.

Fransa Ruanda’daki savaş suçuna ortak oldu

Fransa Ruanda’daki savaş suçuna ortak oldu. Arşivlerde Mitterrand’a yönelik önemli suçlamalar getirildi. Öte yandan eski cumhurbaşkanının, Ruandalı mevkidaşını eleştiren veya ona karşı çıkan bir tavrını gösteren bir belgeye dahi rastlanmadığı bildirildi. Raporda, Mitterand’ın yönetimdeki yakın çevresine de eleştiriler getirildi. Nitekim Eski Genelkurmay Başkanı Christian Quesnot, Elysee Sarayı’nın Afrika danışmanı Bruno Delaye hedef gösterilen isimler arasında yer aldı. Raporda, dönemin Savunma Bakanı Pierre Joxe ile dış istihbarat servisinin, Ruanda politikalarının tekrar gözden geçirilmesi önerilerinin ise fazla değerlendirilmediği eleştirisinde bulunuldu. Fransa, uluslararası camiada uzun zamandır François Mitterrand’ın cumhurbaşkanlığı döneminde, Ruanda’da 800 bin kişinin ölümüne yol açan soykırımı engellemek için yeterli çaba göstermemekle ve savaş suçuna ortak olmakla suçlanıyordu.