Norveç’te yeni göreve gelen aşırı sağcı, popülist sağlık bakanı Sylvi Listhaug, insanların “istedikleri kadar” yemesine ve içkiyle sigara içmesine izin verilmesi gerektiğini söyleyerek tartışma yarattı.

Listhaug ayrca, sigara tiryakilerinin parya gibi hissettirildiğini savundu.

Göç karşıtı görüşleriyle tanınan popülist politikacı, geçen Cuma günü bir güvenlik tartışması yüzünden görevden alınmasından bir yıl sonra yine kabineye girdi.

Karşıtları, Listhaug’un kamu sağılığının ne olduğunu pek anlamadığını belirtti.

Norveç Televizyonu NRK’ya konuşan Listhaug “Kamu sağlığındaki başlangıç noktam çok basit. Ahlak polisliği yapmayı, insanlara nasıl yaşayacaklarını söylemeyi planlamıyorum, ancak insanların seçimlerini yapmadan önce bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmaya niyetliyim.” dedi.

Bakan ayrıca “İnsanların, sigara ve içki içmesine, istedikleri kadar kırmızı et yemelerine izin verilmeli. Yetkili makamlar bilgi vermeyi seviyor olabilir, ancak insanlar bana göre neyin sağlıklı, neyin sağlıksız olduğunu büyük ölçüde biliyorlar.” diye konuştu.

Kendisi de eski bir sigara tiryakisi olan Lsisthaug, “Bence birçok sigara tiryakisi parya gibi hissediyorlar. Sanki saklanmak zorundaymışlar gibi ve bence bu aptalca. Sigara içmek iyi bir şey değil, çünkü zararlı, yetişkinler ne yapacaklarına kendi karar vermeli.” dedi ve şöyle devam etti;

“Hükümetlerin yapabilecekleri tek şey, insanların bilgilendirilmiş bir şekilde karar vermesi için bilgi sağlamak. Bu yüzden, gençlerin sigaraya başlamasını önleyecek ve yetişkinlerin de bırakmasını sağlayacak bir tütün stratejisi geliştirmeliyiz.”

Norveç Kanser Vakfı Genel Sekreteri Anne Lise Ryel “Birçok kişi söylediklerine uyacak. Kamu sağlığı anlamında onyıllarca yıl geriye gittik” dedi.