ABD’de New York Valisi Andrew Cuomo hakkında ikinci kez cinsel taciz iddiasında bulunuldu

ABD’nin New York Valisi Andrew Cuomo, eski danışmanından sonra, bir başka eski danışmanı tarafından daha cinsel tacizle suçlamasıyla karşı karşıya. Cuomo’nun eski danışmanlarından olan 25 yaşındaki Charlotte Bennett, geçtiğimiz bahar aylarında Cuomo’nun kendisine cinsel içerikli bazı sorular sorduğunu iddia etti. Bennett, Cuomo’nun kendisine “romantik ilişkilerde yaşın önemli olup olmadığını sorduğunu” ve “20’li yaşlardaki kadınlarla ilişkiye açık olduğunu söylediğini” öne sürdü. Cuomo ise, konuyla ilgili açıklama yaparak sözlerinin amacını aşacak şekilde yanlış yorumlandığını söyledi ve kendini savundu. New York Valisi Cuomo‘un başka bir eski danışmanı olan Lindsey Boylan da “Medium” adlı internet sitesinde bir makale yayımlamış, Cuomo’nun 2018 yılında ofisinde kendisine uygunsuz davranışta bulunduğunu iddia etmişti. New York Valisi olan Cuomo ise iddiayı yalanlamıştı.

new york valisi

ABD’de taciz vakaları durulmuyor

Kasım 2020 tarihinde ABD’nin en büyük ve en eski izcilik kulübü The Boy Scouts of America (BSA) hakkında 93 bine yakın cinsel taciz şikayetinde bulunulmuştu. CNN’e konuşan mağdurların avukatlarından Andrew Van Arsdale, şikayet sahiplerine başvurmaları için 23 Kasım Pazartesi saat 17.00’ye kadar süre verildiğini belirterek cinsel taciz olaylarının BSA içinde “konuşulmayan kural” haline geldiğini bildirmişti. Arsdale, 19 aydır binlerce taciz kurbanı ile görüştüğünü, taciz olaylarının ülke genelinde 1960’lara kadar uzandığını, şimdiye kadar şikayette bulunanların 93 bin 700’ü bulduğunu anlatmıştı. İddialarla ilgili BSA’den yapılan yazılı açıklamada ise, “Geçmişte yaşadıkları tacizi dile getirenlerin acılarını geri alamayacak olmanın üzüntüsü içindeyiz.” ifadesine yer verilmişti. Ülke genelinde klube açılan taciz ve istismar davalarından sonra BSA, ödeyeceği tazminat yükü nedeniyle şubatta iflas başvurusunda bulunmuştu. 110 yıllık tarihe sahip izcilik kulübünün hala 2 milyon civarında kayıtlı üyesinin bulunduğu, 1 ila 10 milyar dolar arasında da mal varlığının olduğu tahmin ediliyor. BSA ülke genelinde çocuk ve gençler için doğada düzenlediği eğitim içerikli kamp ve etkinliklerle biliniyor.

ABD Kara Kuvvetlerinde “tecavüz ve cinayet” depremi

ABD ordusu da her yıl binlerce tecavüz vakasıyla sarsılıyor. Aralık 2020 yılında Fort Hood Üssüne ilişkin soruşturma yapılmıştı. Teksas eyaletindeki askeri üste kendisine tecavüz edildiğini ihbar eden 20 yaşındaki kadın asker Vanessa Guillen’in öldürülmesine yönelik başlatılan soruşturmanın sonucuna ilişkin açıklama yapan Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCharty, üsteki yönetimin cinsel taciz konusunda “büyük ihmalinin” söz konusu olduğunun tespit edildiğini bildirmişti. Üsteki kültür ve ortamın bu tür olaylara müsait olduğunun tespit edildiğini açıklayan McCharty, buradaki komutanların tacize müsamahakar davrandığının da bulgular arasında yer aldığını söylemişti. McCharty, bu soruşturmanın Kara Kuvvetlerindeki kültürün baştan sonra değiştirilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu açıklamıştı. Genel Sekreter McCharty, soruşturma kapsamında üs komutanı Tümgeneral Scott Efflandt, 3’üncü Süvari Alay Komutanı Albay Ralph Overland ve Alay Kıdemli Başçavuşu Bradley Knapp dahil 14 komutanın görevden alındığını duyurmuştu. Tümgeneral Efflandt’e eylül ayında görevden el çektirilmişti ancak soruşturma sonuna kadar Fort Hood’da kalmasına izin verilmişti. Fort Hood, son zamanlarda intihar ve ölüm olayları ile de sarsılmıştı. 2016’dan bu yana üste 70’i intihar, 7’si cinayet olmak üzere 150 askerin öldüğü açıklanmıştı.