New York Valisi Cuomo hakkında dördüncü kez cinsel taciz iddiasında bulunuldu

Amerika Birleşik Devletleri‘nde (ABD) New York Valisi olan Andrew Cuomo’ya yönelik taciz iddiaları devam ediyor. Amerikalı Vali Cuomo, daha önce eski danışmanı olan 2 kadını taciz ettiği iddialarıyla gündeme gelmişti. Daha sonra bir kadın daha Cuomo‘nun kendini taciz ettiğini bildirmişti. Ve Cuomo’nun cinsel tacizde bulunduğu kadınların sayısı 3’e çıkmıştı. Ancak New York Valisi Cuomo’ya yönelik cinsel taciz iddiaları artmaya devam ediyor. Cuomo’nun şimdi de ABD’de başka bir kadını daha taciz ettiği iddiasında bulunuldu. Üstelik söz konusu iddia bir yetkili tarafından da teyit edildi. “Times Union” gazetesinde yer alan habere göre, kimliği açıklamak istemeyen bir kadın, 2020 sonlarına doğru New York Valisi Andrew Cuomo‘nun kendisine uygunsuz şekilde dokunduğunu öne sürdü. Söz konusu kadın, olayın çalışmak için çağrıldığı valilik konutunda gerçekleştiğini açıkladı. Haberde, iddianın bir yetkili tarafından da teyit edildiği bilgisine yer verildi. Böylelikle Vali Cuomo hakkında cinsel taciz iddiasında bulunan kadınların sayısı 4’e çıktı.

Daha önce de 2 kadını taciz ettiği söylenmişti

Vali Cuomo’un eski danışmanı Lindsey Boylan, 24 Şubat 2021 yılında “Medium” isimli internet sitesinde bir makale yayımlamıştı. Bu makalede, Vali Cuomo’nun 2018’de ofisinde kendisine yakınlaşarak uygunsuz hal ve tavırlar sergilediğini iddia etmişti. Cuomo’un eski danışmanı olan ve 27 Şubat tarihinde New York Times’a açıklama yapan 25 yaşındaki Charlotte Bennett ise 63 yaşındaki Cuomo’un daha öncesinde kendisine cinsel içerikli ve rahatsız edici bazı sorular sorduğunu iddia etmişti. Cuomo adının geçtiği bu olaylardan sonra 28 Şubat tarihinde bir yazılı açıklama yaptı. Bu açıklamada ise yapmış olduğu hareketlerinin “istenmeyen bir flört olarak yanlış yorumlandığını”, çevresindeki insanlara daha mesafeli yaklaşacağını belirterek, özür dilemişti.

Bir kadını öpme girişiminde bulunmuştu

Fotoğrafçılık yapan 33 yaşındaki Anna Ruch adlı kadın, New York Times’a açıklamada bulundu. Ruch yaptığı açıklamada New York Valisi Cuomo tarafından tacize uğradığını iddia etti, Cuomo’un kendisine “şaşırtacak ve utandıracak şekilde yaklaşımda bulunduğunu” söyledi. Yaptığı açıklamada olayın 2019 yılının Eylül ayında katıldığı bir düğünde gerçekleştiğini bildirdi. Genç fotoğrafçının açıklamasının ardından, Andrew Cuomo’ya tepkiler daha da büyüdü.

amerika taciz vali