Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı öldüren katil

ABD‘de 1982 yılında Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan‘ı öldüren ve ömür boyu hapse mahkum edilen Ermeni katil Hampig Sasunyan‘ın tahliyesi için kesin karar verildi. TC. Dışişleri Bakanlığı verilen kararı şiddetle kınadığını açıkladı. Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan 1982 yılında otomobilinin içindeyken vurularak öldürülmüştü. Arıkan’ı öldüren Ermeni Hampig Sasunyan ise afsız ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Sasunyan’ın tahliye edilmesi kararlaştırıldı. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom’un kararı temyiz etmeyeceğini açıklaması sonrasında Sasunyan’ın salıverilmesinin önünü açan karar,  kesinleşti. Sasunyan’ın, suçunu kabul etmesi ve özür dilemesi karşılığında şartlı salıverilme yasağı kaldırıldı. Son olarak Sasunyan 2019 yılında şartlı salıverilmek için başvuruda bulundu. Aralık 2019’daki duruşmada mahkeme, Sasunyan’ın şartlı tahliyeye uygun olduğuna karar verdi. Fakat Türkiye’nin ABD yönetimi nezdindeki girişimleri sonucu Kaliforniya Valiliği veto yetkisini kullandı. 26 Mayıs 2020 tarihinde de şartlı tahliye talebinin uygunluğu kararını reddetti.

Türkiye, Sasunyan’ın salıverilmesi kararını şiddetle kınadı

Dışişleri Bakanlığı, şehit edilen Başkonsolos Kemal Arıkan‘ın katilinin salıverilmesinin önünü açan Los Angeles Bölgesi Yüksek Mahkemesinin kararını şiddetle kınadığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığının yaptığı yazılı açıklamada, “Los Angeles County Yüksek Mahkemesi şehit Başkonsolosumuz Kemal Arıkan’ı katleden Ermeni terörist Hampig Sasunyan’ın salıverilmesinin önünü açan bir karar almış, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom ise bu kararı temyiz etmeyeceğini açıklamıştır. Türk milletinin vicdanını derinden yaralayan bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kemal Arıkan'ın katili serbest

“Bu karar evrensel hukuk ilkeleri ve adalet anlayışıyla bağdaşmıyor”

Açıklamada verilen kararın, ABD yönetiminin tüm aksi yöndeki girişimlerine rağmen değiştirilmediği vurgulandı. Bu kararın evrensel hukuk ilkeleri ve adalet anlayışıyla bağdaşmadığı bildirildi. Açıklamada ayrıca Türkiye’nin, Ermeni terör örgütlerinin saldırılarında 31’i diplomat 58 vatandaşını şehit verdiği hatırlatıldı. Ve şunlar belirtildi: “Nefret suçlarının tırmanışa geçtiği, uluslararası dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde siyasi saiklerle vahşi bir katilin salıverilmesi terörizmle mücadelede iş birliği ruhuna da zarar vermektedir. Terörist Sasunyan’ın alçakça işlediği ve 38 yıllık mahkumiyeti süresince hiçbir pişmanlık emaresi göstermediği bu cinayet, hastalıklı ve çarpık bir ideolojiyi temsil eden bir suç olarak asla unutulmayacaktır. Bu vesileyle şehit diplomatımız Kemal Arıkan’ı ve Ermeni terör örgütlerinin saldırılarında hayatlarını kaybeden tüm şehitlerin saygı ve rahmetle anıyoruz.”