Kyle Rittenhouse davasında “beraat” kararı

ABD‘nin Wisconsin eyaletinde 2020’deki gösteriler sırasında iki protestocuyu öldüren Kyle Rittenhouse, hakkındaki suçlamalardan beraat etti. Kenosha kentinde geçen yıl polisin siyahi Jacob Blake’i vurmasıyla başlayan gösterilerde, iki protestocuyu öldürüp birini yaralayan Rittenhouse’un davasında beraat kararı çıktı. Jüri, oy birliğiyle Rittenhouse’u karşı karşıya olduğu beş suçlamanın tamamından suçsuz bularak ülkeyi  tartışmaya iten bir davayı sonlandırdı. Mahkeme süresi boyunca savcılar, Rittenhouse’u “bela aramak için” Kenosha’ya gitmekle suçlarken, avukatları 18 yaşındaki müvekkillerinin, küçük işletmeleri yağmalamaktan korumak için olay yerinde bulunduğunu savundu. Karar, davayı yakından takip eden Amerikan medyasının gündeminde geniş yer tutarken protestoların artabileceğine dair yorumlar paylaşıldı.

ABD-de-Rittenhouse-davasinda-beraat-karari-cikti

ABD’de Kyle Rittenhouse davasında beraat kararı çıktı

Kyle Rittenhouse 2 protestocuyu öldürmüştü

Kenosha’da, Ağustos 2020’de, polisin siyahi Jacob Blake’i vurmasını protesto eden göstericilere, beyaz bir Amerikalı tarafından açılan ateş sonucu iki kişi hayatını kaybetmiş, bir kişi ağır yaralanmıştı. Olay yerinde çekilen bir videoda, sonradan Rittenhouse olduğu belirtilen bu kişi, yarı otomatik tüfeğiyle caddenin ortasından göstericilere ateş açmıştı. Saldırı anları ile Rittenhouse’un silahla vurduğu kişinin kanlar içinde yerde yattığını gösteren anlar, olay yerinde bulunan muhabirlerin objektifine takılmıştı. Söz konusu fotoğrafları daha sonra mahkemede delil olarak kullanan kişi, olay anıyla ilgili gördüklerini tanık olarak savcıya aktarmıştı.

Biden, Rittenhouse davasında jüri kararının yanında olduğunu açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Wisconsin eyaletinde 2020’deki gösteriler sırasında iki protestocuyu öldüren Kyle Rittenhouse’un beraat etmesine yönelik, “Jüri kararının yanındayım. Jüri sistemimiz çalışıyor ve çıkan karara uymak zorundayız.” ifadesini kullandı. Biden rutin sağlık kontrolleri için gittiği Walter Reed Askeri Hastanesinden dönüşte, Beyaz Saray bahçesindeki gazetecilere açıklamalarda bulundu. ABD’nin yakından takip ettiği Rittenhouse davasında çıkan kararın sorulması üzerine Biden, “Kararı birkaç dakika önce duydum. Mahkemeyi izlemedim. Jüri kararının yanındayım. Jüri sistemimiz çalışıyor ve çıkan karara uymak zorundayız.” açıklamasını yaptı. Yarın 79 yaşına girecek olan Biden, sağlık kontrolünün özetini de yakın zamanda açıklayacaklarını belirterek “58. doğum günümü kutlamayı sabırsızlıkla bekliyorum.” diyerek böylesine ciddi bir soruya espiriyle yanıt verdi.