Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletinde evsizlik sorunu giderek büyürken San Francisco kenti Belediye Başkanı Gavin Newsom, eyalet milletvekillerinden evsizlik krizine çözüm bulmaya yönelik programlar için 1,4 milyar dolar aktarmalarını istedi.

Belediye Başkanı Newsom cuma günü, geçen yılki daha fazla geçici barınak ile acil durum konutu oluşturma ve tedavi programlarına yardımcı olma vaadine ek bütçeyi açıkladı.

Yetkililer ve hak savunucuları ek kaynağın olumlu bir gelişme olduğunu ancak miktarın Kaliforniya sokaklarındaki 151 bin evsiz insan için yeterli olmayacağını söylüyor.

Kaliforniya eyaletinde sokakta yaşayan nüfusunun en yoğun olduğu Los Angeles kenti içinse miktar çok daha kısıtlı görünüyor. Yıllık sayımlara göre Los Angeles’da evsiz sayısı geçtiğimiz yıl, bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında artış göstererek 36 bine yükselmişti.

Kentle aynı adı taşıyan Los Angeles County’de ise aynı zaman diliminde evsiz sayısı yüzde 12 oranında artarak yaklaşık 59 bin olarak ölçüldü.