İsviçre’nin evsizlerden kurtulma planı tepki çekti

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre‘nin evsizlerle ilgili sorunu giderek büyüyor. Bu sorunu çözmek için Basel yönetimi yeni bir yol önerdi. Evsizlik sorunuyla başa çıkmak için alışılmadık bir yol bulundu. Ülkenin en kalabalık üçüncü şehri olan Basel’in yönetimi, evsizleri başka ülkelere göndermeyi planlıyor. İsviçre’nin yerel basınında çıkan haberlere göre Basel yönetimi, evsizlere Avrupa‘da diledikleri bir destinasyona gitmeleri için trenle seyahat kuponu düzenleyecek. Bunun yanında da evsizlerin ceplerine 20 İsviçre frangı (yaklaşık 22 dolar) koyacak. Öte yandan bu planı kabul eden evsizlerden belirli bir süreliğine Basel ya da İsviçre’ye dönmeyeceklerine dair bir sözleşme imzalamaları da isteniyor. Bu kuralı ihlal edenler ise ülkeden sınır dışı edilecek.

isviçre evsiz planı

31 evsiz teklifi kabul etti

Le News medya kuruluşuna göre, teklifi şimdiden 31 evsiz kabul etti. Basel Adalet Bakanlığı sözcüsü Toprak Yergu gazeteye verdiği demeçte, artık ülkede yaşayan evsizlerin böyle bir tedbir talep edebileceğini duyurdu. Tedbiri eleştirenler ise alınan önlemlere “sokak temizliği” adını koydu. Bu, İsviçre’deki yetkililerin tepki çeken ilk önlemi de değil. 2014 yılında, Cenevre yetkilileri, evsiz bir kadına sokaklarda dilencilik yaptığı için 500 frank para cezası verdi. Le News, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin daha sonra kararı bozduğunu ve kadına bin 108 dolar değerinde tazminat ödendiğini açıkladı. 2016 yılında Vaud kantonundaki yetkililer bölgede dilenciliği yasakladı. Halkın tepkisine ve insan hakları gruplarının yasağı kaldırmaya yönelik sayısız girişimine rağmen, yasak hala yürürlükte.

2018’de de İsviçre’de dilenmek yasaklanmıştı

İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) girişimiyle kabul edilen ve 1 Kasım’da yürürlüğe giren yasa, sokakta dilenen kişilere 100 İsviçre Frangı ceza uygulanmasını öngörüldü. Eğer kişi, başkalarıyla sistematik bir şekilde ya da yanında küçük bir çocukla dileniyorsa bu ceza 500 ila 2000 Frank’a kadar çıkabiliyor. Sosyal Demokrat Parti milletvekili Ada Marra, yasaya tepki gösterirken güçsüz ve yoksul insanların bu uygulamayla daha da korunaksız hale geleceğini belirterek, “Fakirlerin suça teşvik edileceğini” dile getirdi. Yasa tasarısı geçtiğimiz salı günü 60’a karşı 56 oyla mecliste kabul edilmişti. Eyalet Konseyi üyesi Beatrice Metraux, bu uygulamayla özellikle organize suç örgütlerinin durdurmak ve dilencilerin çocukları kullanmasının önüne geçmek istediklerini belirtmişti. İsviçre’nin Cenevre Gölü’ne kıyısı olan Vaud Kantonu Nyon, Lozan ve Montrö şehirlerini içerisinde barındırıyor.