İsveç’te bir mahkeme, eşini dövmekten yargılanan erkeği “iyi bir aileden geldiği” ve “şikayetçi kadının güvenilir olmadığı” gerekçesiyle beraat ettirdi. Kararın gerekçesinde kadının ‘şeriata göre evlendiği için dövüldüğünde polise gitmemesi gerektiğini’nin belirtilmesi de tartışmalara yol açtı. Karara şaşıran savcılık üst mahkemeye başvururken, beraat kararı alınmasını sağlayan iki mahkeme üyesi partilerinden ihraç edildi, biri ise tepkiler üzerine mahkemedeki görevinden de istifa etmek zorunda kaldı.

Irak doğumlu Marjam Jassem, 2015 yılında eşini kendisine şiddet uygulamakla suçlayarak polise bildirdi. Şikayet dilekçesinde eşinin şaçlarını yolduğunu, tokat attığını ve yüzüne ayakkabıyla vurduğunu söyledi.

Kararını yeni açıklayan Solna İlk Mahkemesi, erkeği beraat ettirdi. Kararın gerekçesinde erkeğin “iyi bir aileden gelmesinin beraat kararın alınmasında etkili olduğu” belirtilmesi tartışmalara yol açtı.

Karar gerekçesinde, kadının ifade verirken “ağlaması gerektiği” ancak bunu yapmadığı için anlattıklarının inandırıcı olmadığı sonucuna varılıyor. Ayrıca Jassem’in “şeriat yasalarına göre evlendiği” belirtilerek eşinin ailesine durumu bildirmesi ve sorunun aile içinde tartışması gerekirken kadının doğrudan polise şikayet etmesinin kadının “güvenirliğini azalttığı” ileri sürülüyor.

Kadının vücudundaki darp izlerinin de kadın tarafından kocasını suçlamak amacıyla yapılmış olabileceği iddia edilirken, kadınların korunaklı ev veya bir daire temin edebilmek için haksız yere eşlerini dayak ve tehdit etmekle suçlamalarının da olağandışı olmadığı savunuluyor.