Savunma Bakanı Liberman, Mahmud Abbas’ın Israil ve Filistin (Bati Şeria Yönetimi) arasındaki güvenlik iş birliği olmasaydı şu an hayatta olmayacağını iddia etti.

Liberman “İsrail ve Filistinliler arasındaki güvenlik koordinasyonu onun (Abbas) için bize olduğundan daha az faydalı değil. Bizim güvenlik koordinasyonumuz sayesinde hala hayatta.” dedi. Liberman’ın bu sözleri Kudüs’te bir etkinlikte konuşurken İsrailli Yves haber sitesi tarafından kaydedildi.

Liberman konuşmasında Gazze’de 2007 yılında Hamas ve El Fetih arasında yaşanan iç çatışma ve kargaşalar sırasında Hamas tarafından öldürülen Mahmud Abbas’ın yakınları olan El Fetih üyelerini örnek verdi. Liberman Mahmud Abbas’ın “kendileri sayesinde benzer bir kaderle karşılaşmadığını” iddia etti.

Bu arada 2007’de Hamas tarafından öldürüldüğü iddia edilen El Fetih üyelerinden bazılarının, Israil ve ABD ile siki ilişkileri olan zamanın El Fetih Gazze sorumlusu Muhammed Dahlan’in emriyle infaz edildiği ortaya çıkmıştı. Daha sonra El Fetih yönetimiyle de arası açılan Muhammed Dahlan 2010’da Birleşik Arap Emirlikleri’ne sığınmıştı.

Liberman sözlerine “Hamas Gazze’yi ele geçirdikten sonra oradan kaçmayı başaramayan El Fetih aktivistlerine ne olduğunu gördük.” dedi. Liberman sözlerine “Israil’in ulusal güvenliği için önemli bilgileri her zaman onlarla paylaşmak zorunda değiliz” diye devam etti.

Liberman bu sebeple, Abbas’in 13 Aralık’ta İstanbul’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın olağanüstü toplantısında dile getirdiği “Israil ile güvenlik koordinasyonunu kesme tehdidini tekrarlamasından korkmadıklarını” söyledi. ABD Başkanı Donald Trump’in Kudüs’ü Israil’in başkenti olarak tanıma kararının ardından Mahmud Abbas, ABD’nin arabuluculuk ettiği 1993 Oslo Antlaşmalarında öngörülen Israil-Filistin arasındaki güvenlik koordinasyonunu sona erdireceklerini açıklamıştı.

Çarşamba günü İstanbul’da yapılan toplantıda konuşan Mahmud Abbas, Trump’ın açıklamalarının “suç” ve “Siyonist harekete verilen bir hediye” olduğunu söylemişti. Abbas bu sebeple Filistinlilerin barış görüşmelerinde ABD’nin herhangi bir rolünü kabul etmesinin artık mümkün olmayacağını belirtmişti. İslam İşbirliği Teşkilatı olağanüstü toplantısından, 1967’deki Altı Gün Savaşları’nda Israil tarafından işgal edilen Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak tanınması kararı çıkmıştı.

Bir Beyaz Saray görevlisi, Abbas’in retoriğinin “barışı yıllardır engellediğini” iddia etti. Israil Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Abbas’ın sözlerine binaen, “Filistinliler gerçeği kabullenip, gerilimi tırmandırmak yerini barış için caba gösterseler onlar için daha iyi olur.” açıklamasını yaptı.