İngiltere’deki hastaneler sağlık krizi yaşıyor

İngiltere’deki hastanelerde yer olmadığı için hastalar ambulanslarda beklerken hayatını kaybediyor. Bekleyen birçok hastanın sağlık durumu daha da kötüleşiyor. Guardian gazetesinde yayımlanan Ambulans Yöneticileri Derneğinin (AACE) raporunda “sıradan bir gün” olarak nitelendirilen 4 Ocak’ta hastaların bir saatten fazla hastane önünde bekletildiği açıklandı. O günün verilerinden yola çıkılarak tüm yıl için hesaplama yapıldığı belirtildi. Rapor, durumu kötü olan hastaların tedavi için hastanelere kabulü öncesinde ambulanslarda uzun süre beklemek zorunda kaldığının altını çizdi. Hastaların durumunun daha da kötüleşmesinin neredeyse kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Yılda 160 bin hastanın bu durumdan etkilendiği rapor edildi. Bunlardan yaklaşık 12 bininin sağlık durumunun ciddi şekilde kötüleştiği ortaya çıktı.

İngilteredeki-hastaneler-de-bekleyen-hastalar-hayatini-kaybediyor

İngiltere’deki hastanelerde bekleyen hastalar hayatını kaybediyor

İngiltere’deki hastanelerde bekleme süreleri can alıyor

Raporda, ambulanslarda mahsur kaldıkları için yılda kaç hastanın öldüğüne ilişkin sayı belirtilmedi. Ancak, “Bazı hastaların acil servisler dışında beklerken veya beklemenin ardından acil servise kabul edildikten kısa süre sonra ne yazık ki öldüğünü biliyoruz. Bazı kişiler ise bir ambulansın kendilerini almasını beklerken öldü.” açıklamaları yapıldı. Muhalefetteki İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar, İngiltere’deki hastanelerin hasta sağlığına verdiği “şaşırtıcı” boyuttaki hasarın ve ambulans hizmetlerinin karşı karşıya olduğu krizin yol açtığı riskleri belirtti. İşçi Partisinden gölge Sağlık Bakanı Jonathan Ashworth, “Bu kahredici bir rapor. Hastaların durumlarındaki kötüleşme veya ciddi oranda kötüleşmenin boyutu bir skandal.” açıklamasını yaptı.

İngiltere’deki hastaneler rutin tedavide dahi yetersiz kalıyor

İngiltere’deki hastanelerde rutin tedaviye başlamak için bekleyenlerin sayısı, rekor seviyeye çıkarak 5,8 milyon oldu. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) verilerine göre, Eylül 2021’in sonunda toplam 5,8 milyon kişi, hastanede tedaviye başlamayı bekliyor. NHS’in yayınladığı son veriler ise kayıtların alınmaya başlandığı Ağustos 2007’den bu yana en yüksek rakam oldu. Hastalar tedaviye başlamak için 52 haftadan fazla beklemek zorunda kalıyordu. Buna karşın Eylül 2020’de hastanede tedavi olmayı bekleyenlerin sayısı 139 bin 545 olarak açıklandı. İngiltere hastanelerinde yaklaşık 370 bin hasta, eylül ayında “hayati” bir teşhis testi için 6 haftadan fazla bekledi. Sağlık krizinin üstesinden gelemeyen İngiltere, hastaları ölüme terk etti.  Ambulanslarda bekleyen hastaların birçoğu ise hayatını kaybetti.