İngiltere’de istismar edilen çocuklar yüzüstü bırakıldı

İngiltere’de Çocuk Cinsel İstismarına İlişkin Bağımsız Soruşturma Raporu yayımlandı. İngiltere’de eski İşçi Partisi Milletvekili olarak görev yapan Greville Janner’ın istismar ettiği çocukların “yüzüstü bırakıldıkları” açıklandı. Savcılığın önemli tanık ifadelerini gizlediği bildirildi. Raporda, çocukların İngiltere’nin Leicestershire Şehir Konseyi’nin bakımı altında oldukları belirtildi. Fakat çocukların “hak ettikleri ilgiyi görmediği” ifade edildi. Janner hakkındaki erkek çocukların cinsel istismarı soruşturmasında “birden fazla başarısızlık” olduğu tespit edildi. Leicestershire polisinin, 1999 yılında Janner ‘a yönelik iddiaları soruşturan Manolya Operasyonunun “yetersiz” olduğu belirtildi. Savcılığın önemli olan ifadeleri gizlemesi ise dikkat çekti. Çocukların kötü şartlar altında olduğu öne sürüldü.

ingiltere-de-istismar-edilen-cocuklar-yuzuustu-birakildi

İngiltere’de istismar edilen çocuklar yüzüstü bırakıldı

İngiltere’de istismar edilen çocukların “güvenilemez” olduğu söylendi

İngiltere’deki istismar raporunda, bakım altındaki çocukların “güvenilmez” oldukları için göz ardı edilmesi dikkat çekti. İfadelerin ilgili birimlere iletilmemesinin affedilemez olduğu ve önemli bilgilerin saklandığı ifade edildi. “Çocukların yüzüstü bırakıldıkları” nın altı çizilen raporda, polisin Janner hakkındaki iddiaları soruşturmaması için baskı altında tutulduğuna dair kanıt bulunamadığı açıklandı. Soruşturma ekibine liderlik eden Profesör Alexis Jay, polis memurlarının iddiaları soruşturmada “isteksiz” davranıp, yapılması gerekenleri yapmayıp soruşturmaları kapattığını da açıkladı. Raporun yazılması sırasında, Janner hakkında 30 yıllık bir süreyi kapsayan iddialara ilişkin 33 kurbanın dinlendiği bilgisi verildi.

İngiltere istismar konusunda sık sık gündeme geliyor

İşçi Partisi’nden ihraç edilen eski milletvekili, 1960-1980’lerde gerçekleştiği iddia edilen 22 çocuk istismarı suçlamasıyla karşı karşıya kalmış ancak yargılanmadan 2015 yılında ölmüştü. İngiltere’de yapılan bir bağımsız soruşturmada ise başkent Londra’nın güneyindeki Lambeth Belediyesi’ne bağlı çocuk yuvası ve yetiştirme yurtlarında yüzlerce çocuğun cinsel istismara uğradığı ortaya çıkmıştı. Soruşturma raporunda yıllarca 700’den fazla çocuğun acımasızlık ve cinsel istismara maruz kaldığı ve belediyenin sorumluluğu altındaki çocuklara önemsiz muamelesi yaptığı belirtildi.

İngiltere’de Çocuk Cinsel İstismarına İlişkin Bağımsız Soruşturma Raporu 1960’lardan ve 1990’lara kadar Lambeth Belediyesi’ne bağlı yurt ve yuvalarda ya da bakıcı aile yanında kalan 705 kişinin istismar, cinsel taciz ve tecavüze maruz kaldığı iddiaları üzerine açıldı. 2000’lere kadar yaşanan olayların araştırıldığı soruşturma sırasında 40 yıla yakın süreçte yalnızca bir kişinin bu sebeplerden ötürü disipline sevk edildiği anlaşıldı. İngiltere istismar konularında sık sık gündeme gelse bile, istismara maruz bırakan kişinin statüsü sebebiyle bu tarz durumlar hasıraltı ediliyor.