İngiltere’de hastaneler yetersiz kalıyor

İngiltere’de hastanelerdeki yer sıkıntısı nedeniyle bazı hastalar günlerce acil servislerde bekletiliyor. Ülkedeki doktorlar, acil servislerdeki uzun bekleme sürelerinin “normalleştiği” konusunda uyarı yaptı. Kraliyet Acil Tıp Koleji (RCEM) ve Akut Tıp Derneği (SAM) yetkilileri, hastanelerdeki yer sıkıntısına dikkat çekerek, hastaların kendilerine uygun tedaviyi alamadığını vurguladı. Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) rakamlarına göre, eylül ayında ülkede 5 bin 25 hasta acil serviste 12 saatten fazla kaldı. Bu sayı, acil servise başvuranların yüzde 1’ine denk geliyor. Ancak, 2019 Eylül dönemiyle kıyaslandığında bu artış 10 kattan fazla. SAM Başkanı Dr. Susan Crossland de normalde kışın kullanılacak kapasitenin çoğunun halihazırda kullanıldığını ifade etti. Salgının ikinci dalgasında vakaların en düşük seviyede olduğu nisan-haziran ayları arasında İngiltere’de hastanelerin yatak doluluk oranı yüzde 85 seviyesindeydi. Ancak o zaman bile 9 hastane, akut yatakların yüzde 95’inin dolduğunu bildirmişti.

ingiltere-de-acil-servislerde-bekleme-sureleri-uzadi

İngiltere’de hastaneler acil servis krizi yaşıyor

İngiltere’de hastaneler acil servis krizi yaşıyor

İngiltere’de İşçi Partisi’nden Rachel Reeves, ülkedeki koronavirüs vakalarının hızla arttığını vurguladı. Uzmanlar da “Şimdiye kadarki en kötü kış mevsimini yaşayabiliriz.” uyarısında bulundu. Reeves, hükümetin artan vakalar üzerine acil B planına geçmesi gerektiğini söyledi. Reeves, “Bence hükümetin A Planını gerçekten uygulayabilmesi fazlasını yapması gerekiyor.” dedi. Başbakan Boris Johnson, Sağlık Bakanı Sajid Javid’in koronavirüs vakalarının günde 100 bine ulaşabileceğini söylemesine rağmen daha sıkı kısıtlamalara geçmemekle suçlanıyor.

İngiltere’de hastanelere yeni kısıtlamalar önerisi

Hükümet, herkesi aşı olmaya davet ediyor. Sağlık görevlileri İngiliz The Independent gazetesine yaptığı açıklamada; İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS)’nin gelmiş geçmiş en kötü kış mevsimi ile karşı karşıya olduğunu ifade etti. İngiltere’de kış boyunca koronavirüsle mücadele planı kapsamında yürütülecek stratejiye göre, halihazırda yürürlükte olan “A planı”na devam ediliyor. Bu plan, yaklaşık 30 milyon kişiye güçlendirici aşı, sağlıklı 12 ila 15 yaşındakilere ise tek doz aşı sunulmasının yanı sıra kapalı mekanlarda toplanmalar için havalandırmayı, kalabalık mekanlarda el yıkamayı ve maske kullanımını teşvik ediyor. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, ülkedeki koronavirüs vaka sayısının kış aylarında günlük 100 bini bulabileceği konusunda uyarmıştı. Sağlık çalışanları ise hükümete, kışın bir “kriz” yaşanmasından kaçınılması için İngiltere’de hastaneler için acilen bazı koronavirüs önlemlerini devreye sokma çağrısı yapmıştı. Ancak hükümet, tüm bu çağrılara direnmekle ve yeterli önlem almamakla suçlanıyor. İngiltere yetersiz sağlık sistemiyle vatandaşını mağdur ediyor.