İngiltere’de evsiz sayısı giderek yükseliyor

İngiltere’de evsiz sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Yapılan araştırmalara göre ülkede binlerce evsiz sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor. İngiltere sokaklarında yaşayan evsiz sayısı, özellikle son 7 yılda rekor seviyelere ulaştı. Hükümet ise evsizleri göz ardı ediyor. Ülkede sokakta yaşayan evsizlerin büyük bir çoğunluğu ise erkeklerden oluşuyor. Resmi kayıtlara göre; evsizlerin en çok hayatını kaybettiği kent ise Londra. 2013-2019 yılları arasında İngiltere’de toplamda 3 bin 353 evsiz yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden evsizlerin sayısı 2013 yılında 482 olarak kaydedildi. Ancak bu rakam 2018 yılına gelindiğinde 726’ya yükseldi. Öte yandan sokaklarda hayattan tamamen koparılan evsizlerin yüzde 88’ini erkeklerin oluşturduğu söylendi. Evsiz ölümlerinin en fazla yaşandığı şehir de İngiltere’nin başkenti olan Londra olduğu belirtildi.

İngiltere'de evsiz sayısı

İngiltere’de evsiz sayısı her geçen gün artıyor

İngiltere’de evsiz sayısı düşmüyor

İngiltere’de evsiz sayısı düşürülemiyor. Sayılar her geçen gün artıyor. Öte yandan yapılan araştırmalara göre İngiltere’deki erkeklerin ortalama ömrü 76.  Kadınların ortalama ömrü ise 81.  Ancak bu oranlar evsiz olan insanlarda çok daha düşük olarak görülüyor. Nitekim ülkedeki evsiz erkeklerin ortalama ömrü 45 iken evsiz kadınların ortalama ömrü 43 olarak belirlendi. İngiliz Parlamentosu Kamu Hesapları Komitesi, 2017 yılında bir rapor yayımladı. Kamuoyuna sunulan rapora göre, İngiltere’de yaklaşık 10 bin kişi sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor. 120 bin çocuk ise geçici barınaklarda yaşamaya çalışıyor. Maddi durumu kötü olan ve gidecek hiçbir yeri olmayan yaklaşık 90 bin aile ise belediyelerin kendilerini yerleştirdiği geçici barınaklarda kalıyor. Tek gecelik yurtlar, hostel’lar, kadın sığınma evleri veya sosyal konutlar “geçici barınak” olarak kabul ediliyor.

İngiltere’de evsiz sayısı 3 milyon

İngiltere’de evsiz sayısı neredeyse 3 milyon. Ülkede bir arkadaşının ya da akrabasının yanına sığınarak yaşayan “gizli evsizlerin” sayısının da 3 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Evsizlik Müzesi (MoH) adlı bir grup da geçtiğimiz aylarda evsizlerle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. 2020’de İngiltere ve Galler’de 693, İskoçya’da 176 ve Kuzey İrlanda’da 107 ölüm olduğu bildirilmişti. Böylece toplam can kaybı, 710 evsiz ölümünün kayıtlara geçtiği 2019’a oranla yaklaşık yüzde 37 artarak 976 olmuştu. Ölümlerin yüzde 36’sının ise uyuşturucu ve alkol kullanımından kaynaklandığı, yüzde 15’i intihar nedeniyle gerçekleştiği söylenmişti. Koronavirüs salgını nedeniyle (Covid-19) kaynaklanan ölümlerin ise yüzde 3’ten daha az olduğu ifade edilmişti. Evsizlerle ilgili açıklama yapan grup, hükümeti, “eski ekonomik destek taahhütlerini yeniymiş gibi yeniden paketleyip sunmak yerine bu korkunç can kayıplarını durdurmak için daha fazlasını yapmaya” davet etmişti.