İngiltere’de doğum yapan siyahi bir kadın, geç müdahale sonucu hayatını kaybetti

Nisan 2018 tarihinde, 37 yaşındaki Ifeoma Onwuka adlı siyahi kadın, doğum için arkadaşları ve eşi tarafından hastaneye kaldırıldı. Londra’nın yaklaşık 140 mil kuzeydoğusundaki Great Yarmouth’daki James Paget Üniversite Hastanesine götürülen Onwuka, acil sezeryan bölümünde doğuma alındı. Onwuka ve eşi, kızlarını kucaklamayı beklerken, kısa bir süre sonra doktorlar, Onwuka’nın bebeğinin tehlikede olduğunu söyledi. Onwuka’nın kızı sağlıklı bir şekilde doğdu. Fakat, 37 yaşındaki siyahi kadının durumu ağırlaşmaya başladı. Kanaması başlayan siyahi kadına müdahale etmekte geciken doktorlar, saatler sonra Onwuka’yı ameliyata aldı ve acil bir histerektomi (rahmin çıkarılması) yapıldı. Üç gün sonra, üç çocuk annesi olan Ifeoma Onwuka, hayatını kaybetti. Genç kadının ailesi hastane hakkında şikayetçi oldu ve soruşturma açıldı.

Doktorlar erken müdahale etmedi

Adli tıp görevlisi Yvonne Blake, Onwuka’ya erken müdahale edilmediğini, kanama kontrol altına alınamadığı için ameliyatın da geciktiğini bildirdi. Ailenin avukatı Tim Deeming, Onwuka’nın Nijerya kökenli siyahi bir İngiliz vatandaşı olduğunu açıkladı ve Onwuka’nın bir önceki gebeliğinde de ikizlerini kaybettiğini söyledi. Ayrıca siyahi kadının yaşı nedeniyle riskli grupta olduğunu belirterek daha fazla ilgilenilmesi gerektiğini aktardı. Deeming, Onwuka’da bir komplikasyon geliştiğini amniyotik sıvı embolisi (AFE) olduğunu söyleyerek bu durumun kalp durması veya aşırı kanama dahil olmak üzere ölümcül reaksiyonlara yol açabileceğini kaydetti. Deeming, “AFE nadir bir durum olsa da, tüm hastanelerin  bu tür durumlar için yerinde net planları ve eğitimleri olmalıdır” diye konuştu. Hastane, CNN’e yaptığı açıklamada, “Bayan Onwuka’nın ölümünden üzüntü duyuyoruz ve kaybından dolayı ailesine en içten taziyelerimizi sunuyoruz. Devam eden bir dava olduğu için şu anda daha fazla yorum yapamıyoruz.” diye konuştu.

İngiltere’de siyahilere ayrımcılık yapılıyor

İngiltere’de etnik azınlıklara yapılan ayrımcılık, hastanelerde de kendini gösteriyor. Doktorlar verdikleri Hipokrat yeminini unutup, siyahileri daha az önemsiyor. İngiltere’de yapılan, “anne ölümlerine ilişkin gizli bir soruşturmaya” (MBRRACE-UK) göre, İngiltere’deki hastanelerde doğum yapan siyahi kadınların ölme olasılığı, beyaz kadınlara göre dört kat daha fazla. Öte yandan hastanelerdeki siyahi kadınlar, diğer etnik azınlıklara göre de daha fazla ırkçılığa maruz kalıyor.