İngiltere’de sağlık sistemi hastaları mağdur etti

İngiltere‘de sağlık sistemi alarm veriyor. Ülkede ameliyat sırası bekleyenlerin sayısı ilk kez 6 milyona ulaştı. Sağlık temsilcileri sektördeki iş gücü eksikliğinin yarattığı yükün dağılımı için hükümetten makul bir plan sunmasını talep etti. İngiltere’de sağlık sistemi koronavirüs salgını karşısında uyarı vermeye başladı. Kraliyet Acil Tıp Derneği’nin acil servisle ilgili yayımladığı rapor, sektördeki durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. Rapora göre, ameliyat sırası bekleyenlerin sayısı ülke tarihinde ilk kez 6 milyona ulaştı ve bekleme süresi bir yılı geçenlerin sayısı ise Eylül ayında 300 bin civarındayken, bu sayı bir ayda 312 bin 500’ü geçti. 16 bini aşkın hasta ise iki yılı aşkın bir süredir ameliyat sırasında. Acil servislerde de 12 saatten fazla bekleyenlerin sayısı rekor kırarak bir yılda yedi kat arttı. Rapora göre, acil servislerdeki bu gecikmeler binlerce hastanın ölümüne yol açtı.

ingilterede-saglik-sistemi-yetersiz-kaldi

İngiltere’de sağlık sistemi milyonlarca hastayı mağdur etti

İngiltere’de sağlık sistemi artan hasta sayısıyla başa çıkamıyor

İngiltere Hastane Hizmeti Sağlayıcıları yöneticisi Chris Hopson  hükümetin sağlık sektöründeki iş gücü sorunlarını kabul etmesi gerektiğini belirtti. Koronavirüs salgınıyla birlikte oluşan ağır iş yükünün de normalleşmemesi için makul bir plan görmek istediklerini vurguladı.  İşçi Partisinden gölge Sağlık Bakanı Jonathan Ashworth, “Bu kahredici bir rapor. Hastaların durumlarındaki kötüleşme veya ciddi oranda kötüleşmenin boyutu bir skandal.” ifadelerini kullandı. İngiltere’de sağlık sistemi rutin tedavide dahi yetersiz kaldı .Hastanelerde rutin tedaviye başlamak için bekleyenlerin sayısı, geçtiğimiz ay rekor seviyeye çıkarak 5,8 milyon olmuştu.

Dünyaya yayılan salgın İngiltere’de sağlık sistemi enkazlarına sebep oldu

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) verilerine göre, Eylül 2021’in sonunda toplam 5,8 milyon kişi, hastanede tedaviye başlamayı bekliyor. NHS’in yayınladığı son veriler ise kayıtların alınmaya başlandığı Ağustos 2007’den bu yana en yüksek rakam oldu. Hastalar tedaviye başlamak için 52 haftadan fazla beklemek zorunda kalıyordu. Buna karşın Eylül 2020’de hastanede tedavi olmayı bekleyenlerin sayısı 139 bin 545 olarak açıklandı. İngiltere hastanelerinde yaklaşık 370 bin hasta, eylül ayında “hayati” bir teşhis testi için 6 haftadan fazla bekledi. Sağlık krizinin üstesinden gelemeyen İngiltere, hastaları ölüme terk etti. Ambulanslarda bekleyen hastaların birçoğu ise hayatını kaybetti.