İngiltere hastaneleri rutin tedavide dahi yetersiz

İngiltere hastanelerinde rutin tedaviye başlamak için bekleyenlerin sayısı, rekor seviyeye çıkarak 5,8 milyon oldu. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) verilerine göre, Eylül 2021’in sonunda toplam 5,8 milyon kişi, hastanede tedaviye başlamayı bekliyor. NHS’in yayınladığı son veriler ise kayıtların alınmaya başlandığı Ağustos 2007’den bu yana en yüksek rakam oldu. Hastalar tedaviye başlamak için 52 haftadan fazla beklemek zorunda kalıyordu. Buna karşın Eylül 2020’de hastanede tedavi olmayı bekleyenlerin sayısı 139 bin 545 olarak açıklandı. İngiltere hastanelerinde yaklaşık 370 bin hasta, eylül ayında “önemli” bir teşhis testi için 6 haftadan fazla bekledi.

ingiltere-hastaneleri-nde-5-milyon-kisi-tedavi-sirasi-bekliyor

İngiltere hastaneleri rutin hastane tedavisinde bile yetersiz kalıyor

İngiltere hastaneleri tedavi için bekleme sürelerini uzattı

Eylül 2020’de 6 haftadan fazla bekleyen hasta sayısı 419 bin 841 iken koronavirüs öncesinde Eylül 2019’da bu sayı 38 bin 802 olarak açıklanmıştı. İngiltere’de NHS genelinde 450’den fazla başkan ve direktörün katıldığı bir ankete göre 10 kişiden 9’unun halihazırda karşı karşıya oldukları durumun “sürdürülemez” olduğunu söyledi. NHS Konfederasyonu Başkanı Matthew Taylor, BBC Radio 4’ün Today programında yaptığı açıklamada, “Hala hastanelerimizde binlerce koronavirüs hastamız var. Hastaneye yatış oranları son birkaç günde düşmeye başladı. Bu iyi ama hala hastanede hala çok sayıda hasta var. Sonra normal kış baskılarımız var ve ardından salgın sırasında oluşan büyük miktarda bastırılmış talebi ekliyorsunuz. Bu üç şeyi bir araya getiriyorsunuz ve sağlık hizmetlerindeki hemen hemen her liderin şu anda sürdürülemez olduğunu söylediği bir durumunuz var.” değerlendirmelerini yaptı.

İngiltere hastaneleri acil servis konusunda da kriz yaşıyor

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid de 9 Kasım’da yaptığı açıklamada, NHS üzerindeki baskının sürdürülemez olduğuna inanmadığını söylediği için eleştirilmişti. Hastalar, ambulans için de uzun saatler boyunca bekliyor.
İngiltere’deki sağlık görevlileri, hastaların ambulans çağırdıklarında kabul edilemez derecede uzun beklemelerle karşı karşıya kaldıkları için hayatlarının risk altında olduğunu vurguladı. Kalp krizi ve felç gibi sorunlar için acil durum çağrılarının ortalama bekleme süresi, İngiltere hastanelerinde olması gerekenden yaklaşık 3 kat daha uzun sürüyor. İngiltere hastaneleri dışında bazı bölgelerde ise hastalar ambulans için 9 saate kadar bekleyebiliyor. Gecikmelere bağlı ölümlerle ilgili ise devam eden çok sayıda soruşturma var.