İngiliz ordusunda kadın askerlere yapılan taciz raporlandı

İngiliz ordusunda, kadın askerlere yönelik tacizi ve cinsel istismarı gözler önüne seren bir parlamento raporu yayımlandı. Rapora göre silahlı kuvvetlerdeki kadınların neredeyse 3’te 2’si, kariyerleri boyunca “zorbalığa, cinsel tacize ve ayrımcılığa” uğruyor. Savunma alt komitesi, İngiliz Silahlı Kuvvetlerinde kadınlara yönelik muameleye ilişkin soruşturmayı “tarihinin en hayati soruşturmalarından biri” olarak açıkladı. 4 bin 106 eski kadın asker ile mevcut kadın personeli dinlendi. Komitede yer alan milletvekillerine, orduda maruz kaldıkları olayları anlatan eski ve mevcut kadın personelin yüzde 62’si, “kabul edilemez davranışlara” tanık olduğunu veya bunlara maruz kaldığını dile getirdi. Bazı kadın askerler, cinsel yaklaşımları reddettikleri için nasıl bir zorbalığa maruz kaldıklarını açıkladı.  Başka kadınlar da diğer kadın arkadaşlarının, erkek grupları tarafından uğradıkları saldırılara tanık olmalarına rağmen korktukları için durumu  bildiremediklerini söyledi. Kadın askerlerin açıklamalarını dinleyen milletvekilleri, kadınların cinsel tacize uğrama olasılığının, erkeklerden 10 kat daha fazla olduğu konusunda “ciddi endişe” duyduklarını ifade etti.

İngiliz ordusunda kadın asker

İngiliz ordusunda kadın askerlere yapılan taciz raporlandı

İngiliz ordusunda kadın askerler yüzüstü bırakıldı

İngiliz ordusunda kadınlara yönelik skandallarla ilgili soruşturmayı eski bir asker olan Sarah Atherton’un yürüttüğü bildirildi. Atherton da konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Duyduğumuz hikayeler kadınlar için zor bir tablo çiziyor. Orduda tecavüze uğrayan bir kadın, sesini çıkarmanın kariyerine zarar vereceği korkusuyla, sıklıkla suçlanan faille birlikte yaşamak ve çalışmak zorunda kalıyor.” diye konuştu. Raporda, İngiliz ordusundaki, cinsel saldırı ve taciz konusunda önemli sorunların olduğuna dikkat çekildi. Bu durumun genellikle mağdurların içinde bulunduğu travmayı artırdığı belirtildi. Atherton, “Kıdemli memurların, kendi itibarlarını ve kariyerlerini korumak için şikayetleri halının altına süpürdüğüne dair suçlamaları duyduk. Pek çok komutan doğru olanı yapmak istese de kadın hizmet personelinin sıklıkla emir komuta zinciri tarafından yüzüstü bırakıldığı açık.” dedi.

İngiliz ordusunda kadın askerler adaletten mahrum

Parlamento raporu, İngiliz ordusunda cinsel içerikli şikayetlerle ilgilenme konusunda emir komuta zincirinin kaldırılması gerektiğini savunuyor. Raporda ayrıca, Savunma Bakanlığına, tecavüz ve cinsel saldırı vakalarını, askeri adalet sisteminden sivil mahkeme sistemine devretmesi çağrısı yapılıyor. İstatistikler de askeri mahkemelerin özellikle tecavüz olaylarında sivil mahkemelere göre daha düşük mahkumiyet kararı verdiğini gözler önüne seriyor. İngiltere hükümetinin verilerine göre, 2015-2020 yılları arasında sivil mahkemelerde tecavüze ilişkin ortalama mahkumiyet oranı yaklaşık yüzde 34. Bu oran askeri mahkemelerdeki tecavüz davalarında ise yüzde 16. Sarah Atherton yine konuyla ilgili “Kadın askerler adaletten mahrum bırakılıyor. Ciddi cinsel suçlara ilişkin yargılamaların, askeri mahkemelerde yapılmaması gerektiği bizim için açık.” değerlendirmesinde bulundu.