İngiliz Bakan: Protestolar doğru değil

Geçtiğimiz günlerde İngiltere‘nin kuzeyindeki Yorkshire‘da bulunan Batley Okulu‘nda, bir öğretmen derste öğrencilerine, Hz. Muhammed’e (S.A.V) yönelik hakaret içerikli karikatürleri gösterdi. Öğrencilerin velileri ise okul önünde protesto gösterisi düzenleyerek tepki gösterdi. İslam düşmanı öğretmenin derste Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürleri göstermesine tepkiler hala devam ediyor. İngiltere İskan Bakanı Robert Jenrick ise okul önünde yapılan gösterilerin “doğru” bulmadığını söyledi. Ancak öğretmenin derste Hz. Muhammed‘e yönelik hakaret içeren karikatürleri göstermesi yönelik protestolar sürüyor. İlk gösterilerini dün yapan veliler, bugün yine İngiltere’nin kuzeyindeki Yorkshire’da bulunan Batley Okulu’nu önünde toplandı. Eylem nedeniyle derslerin başlamadığı belirtildi. Bu arada İskan Bakanı Robert Jenrick, Sky News’e yaptığı açıklamada, okul dışındaki protestoların “doğru” olmadığını ve “öğretmenlerin korkutulmaması gerektiğini” belirtti.

“Protestolar tamamen kabul edilemez”

İngiltere Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, aileler ve okullar arasındaki diyaloğu teşvik ettiklerini belirterek “Ancak tehditte bulunulan ve COVID-19 kısıtlamalarını ihlal eden protestolar tamamen kabul edilemez ve sona ermeli.” denildi. Okulların zorlayıcı veya tartışmalı olanlar dahil müfredatlarına bir dizi konu, fikir ve materyal eklemekte özgür olduğu kaydedilen açıklamada, bunların farklı inançlara sahip kişiler arasında saygı ve hoşgörüyü teşvikle dengelenmesi gerektiği vurgulandı.

ingiltere bakan tepki

Veliler tepki gösterdi ve protesto düzenledi

Ülkenin kuzeyindeki Yorkshire’da bulunan Batley Okulunda bir öğretmen, din bilgisi dersinde Müslümanların tepkisini çeken karikatürleri göstermişti. Öğrencilerin durumu anlattığı veliler, okul önünde protesto gösterisi düzenleyerek öğretmenin istifasını veya görevden alınmasını istemişlerdi. Karikatürlere tepki gösterenler arasında yer alan İmam Muhammed Amin Pandor, “Okulda yaşananlar karşısında dehşete düştük. Bu kesinlikle kabul edilemez” dedi. Kullanılan tüm kaynakların çıkarıldığını ve öğretmenin açığa alındığını öne süren Pandor, şu açıklamayı yaptı:”Soruşturma açılmasını talep ettik ve içimizden bazılarının soruşturma ekibinde yer almasını istedik. İleride böyle bir şeyin yeniden yaşanmaması için okulla birlikte çalışacağız.”

Öğretmen açığa alınırken Okul Müdürü Gary Kibble, velilere gönderdiği e-postada derste kullanılan “uygunsuz kaynak” için özür dilemişti. Okul Müdürü Gary Kibble, velilere gönderdiği e-postada derste kullanılan “uygunsuz kaynak” için özür diledi. Kibble, “Soruşturmada derste kullanılan kaynağın tamamen uygunsuz ve okul topluluğumuzun üyelerine yönelik büyük bir incitme kapasitesine sahip olduğu ortaya çıktı” dedi. Karikatürlerin kullanılan kaynaklar arasından kaldırıldığını açıklayan Kibble, başka uygunsuz içeriklere yer verilmemesi için de din bilgisi dersinin müfredatını inceleyeceklerini duyurdu.