Hollanda’da vaka sayısı artınca, hastalar tedavi edilemez oldu

Hollanda Sağlık Hizmetleri Kurumu, ülkedeki 73 hastanenin 14’ünün yatak kapasitesinin dolması sebebiyle koronavirüs hastalarına gerekli tedaviyi veremeyecek durumda olduğunu açıkladı. Hollanda’da vaka sayısı artışıyla yatak kapasiteleri dolmaya başladı. Birçok hastanede koronavirüs gerekçesiyle önemli ameliyatlar ertelendi. Ülkedeki 73 hastanenin 14’ünün yatak kapasitesi doldu. 49’unda da salgın sebebiyle planlanan ameliyatlar ve tedaviler yapılamadı. Hollanda Sağlık Hizmetleri Kurumu, ülkedeki 12 hastanenin yoğun bakımlarının dolduğunu açıkladı. Uzun süren tedavilerin süresinin kısaltılması gerektiği uyarısında bulundu.

Hollanda’da vaka sayısı artışıyla başa çıkamadı

Yatak kapasitesinin dolmak üzere olması durumundan dolayı ve başka hastalara yer açmak için hastalar, Almanya’daki hastanelere sevk edildi. Hollanda Ulusal Hasta Dağılımı Koordinasyon Merkezi yetkilisi Monique Jacobs, Hollanda televizyonuna yaptığı açıklamada, Almanya’da da yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını fakat Hollanda için ayrılan 20 yatak daha olduğunu söyledi. Hollanda geçen yıl da hastanelerde ortaya çıkan kapasite sorunu nedeniyle, yoğun bakımdaki bazı koronavirüs hastalarını Almanya’ya nakletmişti.

hollanda-da-vaka-sayisi-artisi-sebebiyle-koronaviru-hastalari-tedavi-edilmeyece

Hollanda’da vaka sayısı artınca, hastalar tedavi edilemez oldu

Hollanda’da vaka sayısı sebebiyle hükümet mesafe kuralını zorunlu hale getirdi

Hollanda’da ekim ayından bu yana yükselişe geçen koronavirüs vaka sayıları, son bir haftada günlük ortalama 20 binin üzerinde seyrediyor. Ülkede son 24 saatte 23 bin 39 kişiye koronavirüs tanısı konuldu. Hükümet, 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralını tüm ülkede zorunlu hale getirdi. Mesafe kuralına uymayanlara, 95 avro para cezası uygulanacak. Geçici hükümet, 2 Kasım’da, koronavirüs vaka sayılarının artmaya başlamasının ardından bazı yerlere maske kuralını geri getirdiğini açıklamıştı. Kalabalık mekanlarda sosyal mesafe kuralının uygulanması tavsiyesinde bulunmuştu. Vaka sayılarındaki artışın devam etmesinin ardından, 12 Kasım itibarıyla kısmi kapanmaya gidildiği açıklanmıştı.

Hollanda hastanelerdeki yetersizliği personel eksikliği ile açıklamıştı

Başta hemşire olmak üzere hastanelerdeki personel eksikliğine değinilen açıklamada, koronavirüs hastalarına bakmak için diğer hastaların ihmal edilmesi tehlikesiyle kaşı karşıya kalındığı ifade edildi. Polikliniklerin yüzde 144, yoğun bakımların yüzde 136 kapasiteyle çalıştığı belirtilen açıklamada, 3. doz aşıların bir an evvel başlaması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, durumun Limburg için geçerli olsa da Hollanda’nın diğer bölgelerinin de yakında benzer bir durumda kalabileceği uyarısında bulunuldu. Günlük vaka sayılarının ekim ayının başından beri yükseldiği Hollanda’da yüksek aşılama oranına rağmen vaka sayılarındaki yükseliş devam ediyor.