Fransızların yüzde 60’ı Covid-19 salgını sürecinin yönetilmesi konusunda hükümete güvenmiyor

Fransa‘da yapılan bir ankete göre Fransızların yüzde 60’ı, salgının yönetimi konusunda hükümete güvenmiyor. Odoxa-Backbone Consulting araştırma şirketinin Le Figaro gazetesi ve France Info radyosu için anket çalışması yaptı. Yapılan anket Fransızların yarısından fazlasının yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinin yönetimi konusunda hükümete güvenmediğini ortaya çıkardı. Fransızların yüzde 71’i hükümetin salgınla ilgili “doğru zamanda doğru kararları” vermediğini düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 73’ü ise hükümetin salgınla ilgili gerçekleri söylemediği görüşünü paylaşıyor. Yüzde 60’ı da salgının yönetimi konusunda hükümete güvenmiyor. Katılımcıların yüzde 52’si, Fransa‘nın, Rus veya Çin aşısını uygulaması gerektiğini görüşünde. Fransa’da geçtiğimiz hafta da başka bir anket yayımlanmıştı. Ankete göre, Fransızların yüzde 60’ı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un politikalarını olumsuz bulduğunu bildirmişti.

Yapılan anketler Macron hükümetine güveninin azaldığını açıkça ortaya koyuyor

Fransız halkının Macron hükümetine olan güveni giderek azalıyor. Ocak 2021’de yapılan bir ankette bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi. Fransız halkının çoğunun Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetine güveninin azaldığı ortaya çıktı. Fransız kamuoyu araştırma şirketi Elabe‘nin ocak ayının başında yaptığı ankete göre, Fransız halkının yüzde 61’inin Macron’a ülkenin sorunlarını etkili şekilde ele alma konusunda güvenmediği, sadece yüzde 35’inin güvendiği bildirildi. Öte yandan ankete göre Fransa Başbakanı Jean Castex’e güven oranının da yüzde 25 olduğu, ülkede yaşayan halkın yüzde 67’lik kısmının Castex’e güvenmediği bildirildi. Katılımcıların yüzde 8’i Başbakan Castex hakkındaki fikirlerini bildirmedi. Aralık ayına göre Cumhurbaşkanı’na güven 3 puan, Başbakan’a güven ise 2 puan arttı.

fransızlar macron güven

Kabine üyelerinde güven de azaldı

Fransız halkı sürekli İslam karşıtı açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Gerard Darmanin’e de artık güvenmiyor. Ülkede İçişleri Bakanı Gerard Darmanin’e duyulan güven 13 puan düştü ve yüzde 43 oldu. Öte yandan Fransız iş adamlarını “İslam ile mücadeleye” davet eden Maliye Bakanı Bruno Le Maire’e duyulan güven de 16 puan düşerek yüzde 63’e içti. Sağlık Bakanı Veran da yapılan anketten nasibini aldı. Veran’a duyulan güven 7 puan düşerek yüzde 68’e indi. Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’a güven 9 puan azalarak yüzde 54, Kültür Bakanı Roselyne Bachelot’a güven 7 puan gerileyerek yüzde 65’e düştü. Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti’ye güven 6 puan düşerek yüzde 53, Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’e güven 8 puan azalarak yüzde 47 oldu.