Fransız doktorlar hükümetin Covid-19 politikalarına isyan etti

Fransız doktorlar hükümetin Covid-19 (koronavirüs) salgınında uyguladığı politikalara isyan etti. Doktorlar üçüncü dalgayla mücadele planının “hangi hastanın yaşaması ve hangi hastanın ölmesi gerektiğine karar vermeye zorladığı” uyarısı yaptı. Hekimler Fransız hükümetini sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı. Fransız doktorlar ülkenin önde gelen gelen medya grubu olan Le Monde gazetesinde açık mektup yayımladı. Mektupta Fransa‘nın başkenti Paris’te yoğun bakım servislerinde çalışan 9 doktor, hükümetin, yeni tip koronavirüs (Covid-19)salgının üçüncü dalgasına karşı mücadele planını eleştirdi. Ülkedeki birçok bölgede hastanelerde tedavi görenlerin sayısının arttığı kaydedildi. Fransız doktorların yayımladığı mektupta, ağır hasta olanların ilk iki dalgaya göre daha genç yaşta oldukları ifade edildi.  özellikle Paris’te yoğun bakım kapasitelerinin aşıldığı, hastanelerin dibe vurduğu vurgulandı.

fransız doktorlar hükümet

Fransız doktorlar “hükümet iki yüzlü”

Mektupta, aşı uygulananların sayısının artmasıyla gelecek aylarda salgının etkisinin kırılmasının umulduğu söylendi. Ancak doktorların yoğun bakımlardaki kapasitesinin aşılmasıyla ortaya çıkan sorunla karşı karşıya kaldığı bildirildi. Hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle hastaların başka bölgelerdeki hastanelere nakledilebileceği ifade edildi. Hastanelerde aynı zamanda yatak kapasitesinin artırılması gerektiği vurgulandı. Mektupta, hükümetin acil müdahale gerektirmeyen ameliyatların yüzde 70’inin ertelenmesini istediği kaydedildi. Bu durumda Covid-19 (koronavirüs) hastalarına öncelik verildiğine ve diğer hastaların bundan zarar gördüğüne dikkat çekildi. Mektupta “Hükümet, sağlık çalışanlarını hangi hastanın yaşaması ve hangi hastanın ölmesi gerektiğine karar vermeye zorlayarak, ikiyüzlü şekilde sorumluluktan kaçıyor.” ifadesi kullanıldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen yıl Kovid-19 salgınına karşı “savaşta” olduklarını söylediği ancak böyle bir savaşın aslında olmadığı savunuldu.

Fransız doktorlar “Hipokrat yeminine ihanet etmeden sessiz kalamayız”

Mektupta, hükümetin salgınla mücadele konusunda bir strateji uyguladığı ve toplum önünde bunun sorumluluklarını alması gerektiği hatırlatıldı. Diğer yandan Le Journal Du Dimanche dergisinde de yayımlanan açık mektupta, Paris ve çevresindeki hastanelerin yoğun bakım servislerinde görev yapan 41 doktor, Kovid-19’a karşı uygulanan önlemlerin salgına ilişkin verilere olumlu etkisi olması için yeterli olmadığı belirtildi. Mektupta, hastanelerin salgınla mücadele için sahip olduğu imkanlar “felaket” olarak nitelendi. “Mümkün olan en fazla kişinin hayatını kurtarmak için Covid-19 tespit edilen veya edilmeyen hastalar arasında seçim yapmak zorunda kalacağız.” ifadesi kullanıldı. Mektupta, geçen yıllarda meydana gelen saldırılarda bile hastanelerin durumunun bu şekilde olmadığı anımsatıldı. “Bir zamanlar ettiğimiz Hipokrat yeminine ihanet etmeden sessiz kalamayız.” ifadelerine yer verildi.