Fransız askerleri uyuşturucu kartellerine silah satmakla suçlanıyor

Fransız askerleri uyuşturucu kartellerine ve aşırı sağcı gruplara silah satmakla suçlanıyor.  Üstelik yaşanan bu skandal olayın içinde Fransız Savunma Bakanının şoförünün de bu ticarette pay sahibi olduğu söyleniyor. Fransa, ordu ve Savunma Bakanlığının da içinde olduğu silah kaçakçılığı nedeniyle sarsıldı. Güvenliği sağlamaktan sorumlu kurumlardaki güvenlik açığı büyük tartışmalara neden oldu. Fransız Mediapart gazetesinin yaptığı habere göre, Fransız polisi ordunun içinde geniş çaplı bir silah kaçakçılığı soruşturması başlattı. Soruşturma kapsamında uyuşturucu kaçakçılarına ve aşırı sağ örgütlere satılmak üzere 200’den fazla silah ele geçirildi. Mediapart’ın yayımladığı haberde, örgütte ikisi emekli, 3 Fransız subayı ve Fransa Savunma Bakanı Florence Parly’nin onbaşı şoförü de bulunduğu belirtildi.

Fransız askerleri silah

Fransız askerleri silah kaçakçılığı ile suçlanıyor

Savunma Bakanının şoförü de işin içinde

Asker kökenli olan şoför, davada silah edinmek, bulundurmak ve başkalarına nakletmek ile suç örgütü üyesi olmakla suçlandı. Silah kaçakçılığı skandalının ortaya çıkarılmasından 6 ay önce Temmuz 2020’de ise bakanlığa girdiği, bazı seyahatlerinde Bakana eşlik ettiği bildirildi. Haberde ayrıca silah kaçakçılığına karışmış birinin Savunma Bakanlığı güvenlik soruşturmasından nasıl geçtiği de sorgulandı. Öte yandan bakanlığın 2020 yazında stajyer ehliyeti olan bir askeri şoför olarak atamayı değerlendirdiği ancak bu karardan vazgeçildiği öğrenildi. Savunma Bakanlığı ise iddialar üzerine açıklamalarda bulundu. Bakanlığın yaptığı açıklamada, konunun yargıya taşındığı, Savunma Bakanının şoförünün açığa alındığı duyuruldu.

Fransız askerleri Macron’a tehdit mektubu göndermişti

Fransız askerleri skandallardan geri durmuyor. Geçtiğimiz aylarda ülkedeki yaklaşık 20 general, ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddiasında bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik bir uyarı mektubu yayınlamıştı. Fransız askerlerinin gönderdiği mektupta “Artık ağırdan almaya vakit kalmadı, aksi takdirde bu büyüyen kaosu yarın iç savaş sonlandıracak ve sizin sorumlu olacağınız binlerce ölüm meydana gelecek” ifadeleri yer almıştı. 20 general, 100 kadar subay ile 1000’den fazla askerin imzası bulunan mektup, aşırı sağcı Valeurs Actuelles adlı sitede yayımlanmıştı. Hükümete vatanperverliği savunma çağrısı yapılmıştı. Mektupta Fransa’nın çok sayıda tehdit altında olduğu iddia edilmişti. Ülkeyi tehdit eden çözülmenin kınanması gerektiği söylenmişti. Mektupta, ırkçılık karşıtı bir ayrımcılıkla vatan topraklarında huzursuzluk ve topluluklar arasında nefret oluşturulduğu belirtilmişti. “Irkçılık” ve “dekolonizasyon” gibi terimlerle ırkçı bir savaş istendiği öne sürülmüştü.