Fransa’da üniversite koridorlarında ibadeti yasaklayan madde ayrılıkçı yasa tasarısına eklendi

Fransa’da Müslümanlara yönelik baskılar giderek artıyor. Macron yönetiminin çıkardığı ayrılıkçı yasa tasarısına, ülkedeki Müslümanları hedef almayı amaçlayan bir madde daha eklendi. Fransa‘da üniversite koridorlarında ibadet edilmesi yasaklanıyor. Fransız Senatosu radikal İslam‘la mücadele adı altında çıkarılan “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasa tasarısına, üniversite koridorlarında ibadeti yasaklayan maddenin eklenmesini onayladı. Müslümanları ayrıştırdığı gerekçesiyle eleştirilen yasa tasarısının görüşüldüğü Senatoda, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi (LR)  tasarıya üniversite koridorlarında namaz dahil olmak üzere, ibadet edilmesi ve eğitim öğretim faaliyetlerini aksatması muhtemel olan dini tebliğ faaliyetlerini yasaklayacak bir madde eklenmesini de önerdi. Sol partili senatörler ile Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, teklife karşı çıktı. Buna rağmen, karşı teklif sağcı senatörlerin oyuyla kabul edildi.

Fransa'da üniversite koridorları

Fransa’da üniversite koridorlarında ibadet etmek yasaklanıyor

Fransa’da üniversite koridorlarında ibadeti yasaklayan madde  alay konusu oldu

Fransa‘da üniversite koridorlarında ibadet etmenin yasaklanıyor olması, sosyal medyada tepki çekti. Sosyal medya kullanıcıları, ülkedeki üniversitelerin zaten kapalı olduğunu ve öğrencilerin yemek için yardım kuruluşlarının kapısında sıraya girdiğini belirtti. Öğrencilerin asıl probleminin, okulu bırakma ve depresyon olduğunu söyleyen kullanıcılar, intihar oranlarını da hatırlattı. Rakidd adlı bir kullanıcı, Senatonun gerçekte olmayan bir olguyla uğraştığını ifade etti. Rakidd, kimsenin üniversite koridorlarında ibadet etmediğini veya namaz kılmadığını söyledi.

Fransa’da üniversite koridorlarında ibadeti yasaklanması mecliste görüşülecek

Tasarı, 16 Şubat’ta Ulusal Mecliste kabul edildi. Senatonun ardından da Mecliste ikinci kez oylanacak. Ayrılıkçı yasa tasarısına Senatoda eklenen maddelerin yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclisin de maddeleri onaylaması gerekiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron yönetimi, Müslümanların haklarını kısıtlamak için radikal İslam ile mücadele adı altında çıkardıkları yasa tasarısına her gün farklı maddeler ekliyor. Senatoda görüşülen yasa tasarısına Müslümanları hedef alarak eklenen son maddeler ise şunlar: Okul gezilerinde öğrencilere refakat eden anneler ve 18 yaşından küçük kız çocukları kamuya açık alanlarda başörtüsü takmayacak. Havuzlarda tesettür mayo giyilmeyecek. Belediyedeki nikah merasimlerinde Fransa ile Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerin bayrakların bulundurulması yasaklanacak. Ülkede yaşayan ve “Cumhuriyet’in ilkelerine açık şekilde karşı çıkan” yabancılara oturum belgesi verilmeyecek veya yenilenmeyecek.