6 Temmuz 2020’de Cumhurbaşkanı Macron’un yeni hükümeti açıklandı. Hakkında tecavüz suçlamaları olan Gerard Darmanin’nın İçişleri Bakanlığına atanması tartışmalara yol açtı.

Tecavüzle suçlanmasına rağmen İçişleri Bakanlığına atanan Darmanin’e Cumhurbaşkanı Macron ve yeni Başbakan Jean Cartex  destek verdi. Hatta Başbakan Castex, yargılaması devam eden İçişleri Bakanı’nın sorumluluğunun kendine ait olduğunu açıkladı.  Tecavüzle suçlanan Darmanin’in masum olduğuna dair şüphesi olmadığını ifade eden Castex, aksi halde Darmanin’i bu göreve getirmeyeceklerini ifade etti.

Öte yandan Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi’nden de milletvekili ve yerel yöneticilerden oluşan 200 siyasetçi, Darmanin’e destek için mektup yazdı. Bu destek mektubu belediye meclisi üyeleri, bölge meclisi üyeleri ve parlamenterler dahil olmak üzere 200’den fazla seçilmiş siyasetçi tarafından imzalandı.

Mektubun içeriği ise şu şekilde: “Biz Fransa’nın seçilmişleri olarak Gerald Damarnin’e karşı yöneltilen suçlamalar karşısında itidal çağrısı yapıyor ve Fransız hukukunun temelinde yer alan masumiyet karinesini hatırlatıyoruz. Bizler Gerald Damarnin’i uzun süreden beri tanıyoruz; davranışları her zaman devlet ahlak, kamu yararı ve vatandaşlarına hizmet çerçevesinde olmuştur. Arkadaşımız Gerald’a desteğimizi yinelerken, söz konusu meselede suçlamalar hakkında karar verecek tek merciinin yargı olduğunu hatırlatırız.”

Fransız siyasetçiye yöneltilen suçlamalar neler?

Darmanin hakkında Ocak 2018’de tecavüz suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Soruşturma, 2009’da Darmanin tarafından tecavüze uğradığını öne süren kadının, Paris Savcılığına suç duyurusunda bulunmasıyla başlatılmıştı. Paris Savcılığı, Şubat 2018’de Darmanin’e yönelik tecavüz suçlamasıyla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı vermişti. Ancak Paris Temyiz Mahkemesi, 9 Haziran’da soruşturmanın tekrar açılmasına hükmetmişti.