Fransa’da salgın döneminde insan hakları ihlalleri arttı

Fransa‘da son zamanlarda insan hakları ihlallerinin tırmanışa geçtiği bir kez daha belgelendi. Uluslararası Af Örgütü, insan hakları ile ilgili hazırladığı yıllık raporunda, Fransa’da Covid-19 (koronavirüs) salgını boyunca ihlallerin çok fazla arttığını ortaya koydu. Uluslararası Af Örgütü hazırladığı raporda Fransa’yı insan hakları konusunda ciddi ihlallerde bulunmakla eleştirdi. Raporun Fransa ile ilgili kısmında, polisin orantısız güç kullanımı, barışçıl gösteri hakkı, göçmen ve mülteci hakları konusunda Fransız hükümetine ağır suçlamalar yöneltildi. Raporda, insan hakları savunucuları hakkında açılan soruşturmalar da eleştirildi. Samuel Paty isimli öğretmenin Hz. Muhammed (S.A.V)’e yönelik çirkin karikatürleri okulda öğrencilerine göstermesinin ardından öldürülmesi ve bu olaydan sonra terörle mücadele adına alınan önlemlerle, insan hakları ihlallerinin artığı görüşü ifade edildi. Uluslararası Af Örgütü Covid-19  (koronavirüs) salgını nedeniyle mülteci başvurularının askıya alınmasına ve göçmen kamplarının polis tarafından tahliye edilmesine de tepki gösterildi.

Suudi Arabistan’a satılan silahlarla da insan hakları ihlal ediliyor

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri‘ne silah satışları da gündeme getirildi. Fransa‘nın satışını yaptığı silahların, Yemen’de insan haklarını ihlal ettiğini ifade edildi. Raporda, kurumsal hesap verebilirlik mevzuatının uyumunu izlemek için herhangi bir önlemin alınmamasına işaret edildi. Ayrıca hükümetin küresel ısınmayla mücadelede etkili önlemler almadığı uyarısı yapıldı. Irkçı ve yabancı dışı söylemlerin artmasından endişe duyulduğu da belirtildi. Yine raporda binlerce kişinin, kamu görevlilerine yönelik muğlak bir suçtan yargılanmaya devam ettiği açıklandı.

Macron hükümeti, ayrılıkçı yasa tasarısıyla Müslümanların hayatını zorlaştırıyor

Fransa‘da Müslümanları hedef alan ve bu nedenle de eleştirilen İslam karşıtı üzerine kurulu olarak bilinen yasa tasarısı Ulusal Meclis’te kabul edildi. Alınan kararla, Fransa’da Müslümanların hayatına her alanda sınırlamalar getirilmesi öngörülüyor. Fransa, Müslümanları hedef alan yasa tasarısından geri adım atmıyor. Parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis, herkesin tepki gösterdiği tasarıyı 151’e karşı 347 oyla kabul etti. Cumhurbaşkanı Macron tasarıyı 2 Ekim’de sözde “İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele” diye tanıtmıştı. Fakat gelen tepkiler üzerine tasarının adı “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler” olarak değiştirildi. Herkes tarafından tepki çeken yasa tasarısı çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve ayrılıkçı yasa tasarısı mağdurları ile insan hakları savunucuları, ülkedeki İslamofobiyi protesto etti.