Fransa’da yapılan bir ankette, Macron hükümetine güveninin azaldığı kaydedildi

Fransız halkının Macron hükümetine olan güveni giderek azalıyor. Fransa’da yapılan bir ankette bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi. Fransız halkının çoğunun Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetine güveninin azaldığı ortaya çıktı. Fransız kamuoyu araştırma şirketi Elabe‘nin ocak ayının başında yaptığı ankete göre, Fransız halkının yüzde 61’inin Macron’a ülkenin sorunlarını etkili şekilde ele alma konusunda güvenmediği, sadece yüzde 35’inin güvendiği bildirildi. Öte yandan ankete göre Fransa Başbakanı Jean Castex’e güven oranının da yüzde 25 olduğu, ülkede yaşayan halkın yüzde 67’lik kısmının Castex’e güvenmediği bildirildi. Katılımcıların yüzde 8’i Başbakan Castex hakkındaki fikirlerini bildirmedi. Aralık ayına göre Cumhurbaşkanı’na güven 3 puan, Başbakan’a güven ise 2 puan arttı.

Kabine üyelerinde güven de azaldı

Fransız halkı sürekli İslam karşıtı açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Gerard Darmanin’e de artık güvenmiyor. Ülkede İçişleri Bakanı Gerard Darmanin’e duyulan güven 13 puan düştü ve yüzde 43 oldu. Öte yandan Fransız iş adamlarını “İslam ile mücadeleye” davet eden Maliye Bakanı Bruno Le Maire’e duyulan güven de 16 puan düşerek yüzde 63’e içti. Sağlık Bakanı Veran da yapılan anketten nasibini aldı. Veran’a duyulan güven 7 puan düşerek yüzde 68’e indi. Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’a güven 9 puan azalarak yüzde 54, Kültür Bakanı Roselyne Bachelot’a güven 7 puan gerileyerek yüzde 65’e düştü. Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti’ye güven 6 puan düşerek yüzde 53, Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’e güven 8 puan azalarak yüzde 47 oldu.

Macron hükümeti güvenlik yasa tasarısıyla halkın hareketlerini kısıtladı

Fransa’da Macron yönetimi, yeni güvenlik yasa tasarısında polisin görüntülerinin çekilmesi ve paylaşılması yasaklanmıştı. Yasa tasarısına karşı çıkan halk sokağa döküldü. Fransız polisi protesto düzenleyen halka şiddet uyguladı. Vatandaşlar darbedilerek yerlerde sürüklendi. Ayrıca olaylar yaşanırken muhabirlerin çektiği görüntüler ellerinden almıştı ve basın mensupları gözaltına atıldı. Tüm bu yaşanan olaylara rağmen İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, polisin haklılığını savunmuş yasa tasarısından vazgeçilmeyeceğini söyledi. Fakat olaylar daha da büyüyünce Macron yönetimi güvenlik yasa tasarısındaki maddelerin esnetileceğini açıkladı. Ancak Macron yönetimi sözünde durmadı. Fransa, Müslüman dernekleri hedef almaya başladı ve ülkede Müslümanlara yönelik baskıları artırdı.