Fransa İçişleri Bakanı Darmanin ülkedeki tüm camileri kapatmayı hedefliyor


Fransa İçişleri Bakanı
Gerald Darmanin, Cnews televizyon kanalına İslam karşıtı düşüncelerini aktardı. Yaptığı açıklamada, Cannes kentinde bir caminin  “antisemitik” söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle kapatılacağını açıkladı. Caminin daha önce hükümet tarafından çeşitli gerekçelerle kapatılan Fransa İslam Karşıtlığı ile Mücadele Kolektifi’ne (CCIF) ve yardım derneği Baraka City’ye destek verdiğini ileri sürdü. Bu iddialar gerekçesiyle ibadethanenin kapatılacağı ifade eden Darmanin, ülkede 70 caminin “radikalleştiğini” de iddia etti. Camilere saldırılar artıyor.Ülkede son dönemde kapatılan cami sayısı ve buralara yönelik saldırıların artması dikkati çekiyor. Fransa’nın Allonnes kentinde 25 Ekim 2020’de Darmanin’in talebiyle 300 kişilik cemaate sahip cami, “radikal İslam’ı savunduğu” gerekçesiyle 6 ay kapatılmıştı.

fransadaki-camiler-birer-birer-kapatiliyor

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin ülkedeki tüm camileri kapatmayı hedefliyor

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin camileri birer birer kapatıyor

 

İçişleri Bakanı Darmanin, daha önce yaptığı açıklamada, denetlemeler sonucunda ülkedeki 92 camiden 21’inin kapatıldığını kaydetmişti. Paris yönetimi, geçen yıl ağustosta kabul ettiği “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale etmesi nedeniyle eleştiriliyor. Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3’te 1’inin kapatıldığını belirtmişti. Fransa yönetimi, ağustosta kabul ettiği “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale etmeye devam ediyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması mevcut.

 

“Ayrılıkçı Yasa” temelinde İslam karşıtlığı yükseliyor

Darmanin, bu adımların “ayrılıkçı” yasa temelinde atıldığını ifade etti. Kapatılan cami sayısıyla övündü. Denetim yapılan 36 camiye Cumhuriyet yasalarıyla ters düşmedikleri için dokunmadıklarını belirten Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, bunlardan bazılarının dışarıdan fon almayı durdurduğunu, bir caminin de aşırıcılıkla suçlanan imamın görevine son verdiğini aktardı. Müslümanlara seslenen Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, ülkede aşırıcılıkla bağlantılı ibadethanelerin az olduğunu, Fransa’daki Müslümanların geneliyle dertleri olmadığını savundu. Fransa’da Müslümanlara yönelik tutum nedeniyle hükümete eleştiri Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2 Ekim 2020’de “ayrılıkçı” yasası olarak açıkladığı ve gelen tepkiler üzerine ismini “Cumhuriyet Yasalarına Saygıyı Güçlendiren Prensipler” olarak değiştirdiği tasarı, ağustosta kabul edilmişti.