Fransa sağlık konusunda yine yetersiz kaldı. Fransa’daki hastanelerde bazı acil servisler, personel yetersizliği nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalıyor. Fransa Hastaneleri Acil Hekimleri Derneği Başkanı PatrickPelloux, ülkenin acil servislerinde yaşanan krize değindi. Pelloux, ülkedeki 690 acil servis bölümünden 100 kadarının personel yetersizliği nedeniyle kapılarını özelikle geceleri kapatmak veya faaliyetlerini azaltmak durumunda kaldığını ifade etti. Hastanelerin acil servis bölümlerindeki durumunu “feci” olarak nitelendiren Pelloux, hastanelerin geldiği bu noktadan kamu otoritelerini sorumlu tuttu. Pelloux, doktorların, kamu sektörünü terk ederek özel sektöre geçtiğini belirterek, “Bugün açık bir kırığınız varsa ona bakabilecek birini bulamıyorsunuz. Kamu sektöründeki (hastanelerde) yeterli yatak yok ve nadiren cerrahlar var” ifadelerini kullandı. Yaz sezonun kötü geçeceğini ve bu nedenle hastanelerde beklenmedik ölümler olabileceğini vurgulayan Pelloux, aşı olmayı reddettikleri için görevlerinden uzaklaştırılan sağlık personellerinin tekrar işlerine iade edilmesi gerektiğini belirtti. Pelloux, ülkedeki hastanelerin bugün Cezayir, Tunus ve Romanya gibi ülkelerden getirilen yabancı doktorlar sayesinde döndüğünü vurgulayarak, “Onlar olmasa, hastaneler kapılarını kapatır” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa sağlık krizi

Fransa’da acil servisler hizmet veremiyor

Hastanelerdeki yatak sayısı düşürülmüştü

Fransa, vatandaşlarını kısa sürede taburcu etmenin yolunu, hastanedeki yatak sayısını azaltmada buldu. Fransa’daki devlet hastanelerinde sağlık çalışanı eksikliği nedeniyle yatakların en az yüzde 20’si kaldırıldı. Ülke genelinde hastanelerde mevcut yatak sayısı 387 bin olarak belirlendi. Ancak personel eksikliği nedeniyle yatakların hepsi kullanılamıyor. Hastanelerde geçen yıl 5 bin 800 ve 2013’den şimdiye kadar en az 27 bin yatak kaldırıldı. Başkent Paris ve çevresinde toplam 20 bin yatak kapasiteli hastanelerde 3 bin 566 yatak kaldırıldı. Fransız doktor Patrick Goldstein, yatakların kaldırılmasının sebeplerinden birinin hastanelerde Covid-19 salgını nedeniyle odalarda 2 yatak yerine 1 yatak bulundurulması olduğunu açıkladı.

“30 yıllık gecikme 4 yılda telafi edilemez”

Fransız sağlık yetkililerin verdiği bilgiye göre, 4 bin Fransız hemşire, ücretlerin daha yüksek olması nedeniyle İsviçre ve Almanya’daki hastanelere iş başvurusunda bulunmuştu. Öte yandan Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, bu konuda soruşturma başlatıldığını belirtti. Hastanelerdeki personel eksikliğinin önceki hükümetlerden kaynaklandığını açıkladı. Attal, “30 yıllık gecikme 4 yılda telafi edilemez.” ifadesini kullandı.