Fransa Cumhurbaşkanı Macron ‘un tutarsız özgürlük anlayışı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, koronavirüs aşısını yaptırmayanlara sosyal hayatı kısıtlayarak baskı uygulayacağını açıkladı. Macron, koronavirüs aşısının zorunlu olmayacağını açıkladı. Ancak zorunlu tutulması halinde aşılanmayanlara karşı uygulanacak cezayı belirlemenin zor olacağını belirtti. Aşılı olmayanlar üzerinde sosyal hayatı kısıtlayarak baskı kurduklarını ifade eden Macron, yetişkinlerin yüzde 90’dan fazlasının aşılandığı bilgisini paylaştı. Macron, “Aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Strateji bu. Onları cezaevine göndermeyeceğim, zorla aşılamayacağım. Ancak 15 Ocak’tan itibaren restorana gidemeyeceksiniz, (kafede) kahve içemeyeceksiniz, tiyatro ve sinemaya gidemeyeceksiniz.” ifadelerini kullandı. Fransa’da Ulusal Meclis’te koronavirüs sağlık kartını aşı kartına dönüştürecek yeni yasa tasarısı görüşülüyor. Tasarıya göre kafe, restoran, müze, tiyatro ve sinema salonları gibi belli mekanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren belge istenecek ve test artık geçerli olmayacak.

fransa-cumhurbaskani-macrondan-asi-olmayanlara-sosyal-baski-mesaji

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ‘dan aşı yaptırmayanlara “sosyal baskı” mesajı

Cumhurbaşkanı Macron aşı yaptırmayanları hedef aldı

 

Hükümet, tasarının 15 Ocak’a kadar yasalaşmasını hedefliyor. Fransa’da, bilim dünyası Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetini, koronavirüsün omicron varyantının yayılmasında gerekli önlemleri almadığı, sadece aşılama kampanyasıyla yetindiği gerekçesiyle eleştirdi. Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü (INSERM) Onursal Direktörü Epidemiyolog ve Biyoistatistikçi Profesör Dominique Costagliola, hükümete omicron varyantının patlak vermesi karşısında sadece aşı kampanyasına odaklanmakla yetinmesi nedeniyle tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Fransızların hayatıyla oynadığı eleştirisi getiren Costagliola, “Önlemler alarak yayılmasını önleyebilirdik. Aksine, beklentilere umudumuzu bağlayarak Rus ruleti oynadık, ancak böyle halk sağlığı politikası olmaz.” açıklamasında bulundu.

Macron hükümeti koronavirüse karşı gerekli önlem almadığı gerekçesiyle eleştirildi

Cerrahi maskelerden daha koruyucu olan FFP2 tipi maskelerinin sağlık personeline verilmesi lüzumuna işaret eden Costagliola, hükümetin okullara yönelik koronavirüs politikasının da somut adımlara dayanmadığını kaydetti. Costagliola, yükseköğretimde salgın felaketi yaşandığını, koronavirüsün bulaşmasıyla pek çok öğrencinin hastalandığını, vize ve sınavların kısmi olarak yüz yüze yapılmasının bunu hızlandırdığını ifade etti. Fransız Epidemiyolog, Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’i sürekli değişen “salgın önleme” politikaları izlemekle eleştirdi. Ekimden bu yana hastanelerde 18 bin 321 yatağın dolu olduğu, halihazırda 3 bin 506 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğü bilgisini paylaşan Costagliola, yoğun bakım ünitelerinin yüzde 69 dolduğunu, birçok bölgede boş yer kalmadığını aktardı.