Fransa Cumhurbaşkanı adaylarının tartışmalı ismi: Zemmour

Fransa Cumhurbaşkanı seçiminde adaylığını henüz açıklamamasına rağmen anketlerde yükselen Zemmour, İslam ve göçmen karşıtı isim olarak öne çıkıyor. Fransa’da 10 Nisan 2022’deki Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna için yapılan anketlere göre, Eric Zemmour‘un alması beklenen oy oranı %17. Zemmour’un bazı anketlerde oy oranının, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’unkine giderek yaklaşması da dikkati çekti. Zemmour, televizyon programlarına katılarak adını geniş kitlelere duyurdu. Paris’te 1958’de Cezayir asıllı Zemmour, 1994’te Quotidien de Paris’te başladığı gazetecilik kariyerini 1996’da sağ merkezli Le Figaro gazetesinde sürdürdü.

Fransa Cumhurbaşkanı adayından Müslüman karşıtı ırkçılık söylemleri

Zemmour, 2009’da bir televizyon programında “suçluların çoğunun Arap ve siyahi” olduğunu söylemesi nedeniyle Le Figaro’daki işinden kovuldu. İslam ve göçmen karşıtlığı, aşırı boyutta Fransız milliyetçiliği yaparak gündeme geliyordu. Ülkede yaşayan yabancıların asimile olmasını gerektiğini savunan Zemmour, sık sık İslam ve Müslüman karşıtı söylemlerde de bulunuyor. İslam’ın siyasal proje olduğunu ve Fransa ile uyumlu bir din olmadığını iddia eden Zemmour, cumhurbaşkanlığı olması durumunda , “Muhammed” gibi Müslüman isimlerini yasaklayacağını söylemişti. Zemmour, ülkedeki sorunların kaynağının Müslümanlar, Araplar, siyahiler ve göçmenler olduğunu savundu. Dahası, göçmenlerin ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyleyerek İslam’ı ve Müslümanları “saplantı” haline getirdiğini belirtmişti.

Fransada-musluman-karsiti-ve-irkci-cumhurbaskani-adayi-eric-zemmour

Fransa Cumhurbaşkanı adayı: İslam karşıtı ve ırkçı Eric Zemmour

Fransa Cumhurbaşkanı adayı, nefreti körükleyen ifadeleri nedeniyle para cezası aldı

Eylül 2019’da bir televizyon programında Müslümanlara karşı nefreti körükleyen ifadeleri nedeniyle 3 bin avro para cezası aldı. Mahkeme, programda Müslümanlara İslam ve Fransa arasında bir seçim yapması gerektiğini, başörtülü Müslüman kadınların Fransa’da İslam hakimiyeti kurmak istediğini ileri süren Zemmour’un bu açıklamalarının ayrımcılık içerdiğine hükmetti. Eric Zemmour’un 20 Ekim’de bir etkinlikte incelediği bir keskin nişancı tüfeğini, “Şaka değil, geri çekilin, geri çekilin.” diyerek gazetecilere doğrultması ülkede gündem oldu ve tepkiyle karşılandı.

Fransa Cumhurbaşkanı adayı Zemmour’un yükselişinin nedenleri

Fransa’da 1950’li yıllardan bu yana sağ ve sol olmak üzere iki siyasi kanat ortaya çıkmıştı. Daha çok sağ hükümetlerin yönettiği ülkede, François Mitterrand ve François Hollande dönemlerinde sol, iktidara geldi. 2017’deki yapılan son cumhurbaşkanı seçiminde Macron büyük başarı sağlayarak geleneksel sağ ve sol partilere tarihi bozgun yaşattı. Sonrasında merkez sol Sosyalist Partinin (PS) etkisi siyasi alanda büyük ölçüde azaldı. Öte yandan, Macron’un Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının ardından uyguladığı politikalarla sağ, yükselişe geçti. Kasım 2018’de başlayan sarı yeleklilerin gösterileri, ekonomik sorunlar, emeklilik reformuna karşı yapılan grev ve protestolar nedeniyle popülaritesi düşen Macron da İslam karşıtlığının prim yaptığını gözlemleyerek 2022’deki cumhurbaşkanı seçiminde oy kazanmak amacıyla bu politikalara geçiş yaptı. Eric Zemmour’un hızlı yükselişinin sebebi, basında ve televizyon kanallarında çok fazla görünür olması. Zemmour’un çok sık televizyon ekranlarına çıkarak kamuoyunda ve siyasette kendisini kabul ettirdiği, bu anlamda medyanın Zemmour’un yükşelişinde önemli rol oynadığı düşünülüyor. Eric Zemmour öte yandan cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, destek aldığı medyanın gücünün sınırlandırılması gerektiğini savunuyor.