Fransa Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti hakkında yasa dışı menfaat sağlamaktan soruşturma açıldı

Fransa’da hakim sendikaları, yasa dışı menfaat sağladığı gerekçesiyle Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti hakkında şikayette bulundu. Temyiz Mahkemesinden Başsavcı François Molins, konuyla ilgili açıklama yaparak, Adalet Bakanı hakkında, yasa dışı menfaat sağladığı iddiasıyla bakanları yargılamakla yetkili Cumhuriyet Adalet Mahkemesinde (CJR) soruşturma açıldığını bildirdi. Cumhuriyet Adalet Mahkemesi’nin (CJR) soruşturma komitesi, Yolsuzlukla Mücadele Derneği (Anticor) ve 3 hakim sendikasının şikayetlerini geçerli buldu. Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Adalet Bakanı Moretti, bir komite tarafından sorgulanacak. Fransız bakan Moretti, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de dahil olduğu “telekulak davası” ön soruşturmalarında görev alan 3 hakime karşı idari takip başlatmıştı.

Fransa Adalet Bakanı Moretti’nin hakimleri cezalandırdığı iddia ediliyor

Hakim sendikaları, Fransa Adalet Bakanı Moretti’yi, avukat olduğu dönemde kendisiyle ya da müvekkilleriyle ilgili davalarla ilgilenen hakimleri cezalandırmak için bakan olarak ayrıcalıklarını kullanmakla suçlamıştı. Fransız Bakan Moretti, Monaco’da sorgu hakimi olarak görev yaparken baskı gördüğünden şikayetçi olan Hakim Edouard Levrault hakkında idari soruşturma açmakla da itham edilmişti. “Telekulak davası” soruşturmaları sırasında, Fransız Bakan Moretti dahil olmak üzere birçok avukatın telefon faturaları incelenmişti. Moretti, bakan olmadan önce, Levrault’un suçladığı polislerden birinin avukatlığını yapıyordu. Moretti o dönemde hakimin yöntemlerini eleştirmişti.

Fransa İç işleri Bakanı Darmanin’e de soruşturma açılmıştı

Fransa İç işleri Bakanı Darmanin hakkında Ocak 2018’de tecavüz suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Sophie Patterson adlı kadın 2018 yılında Darmanin’e tecavüz ve cinsel taciz suçları nedeniyle dava açmıştı. Patterson, Darmanin’in 2009’da adalet komisyonu üyesi olarak konumunu kendisiyle ilişkiye girmek üzere zorlamak için kullandığını iddia etmişti. Soruşturma, 2009’da Darmanin tarafından tecavüze uğradığını öne süren kadının Paris Savcılığına suç duyurusunda bulunmasıyla açılmıştı. Paris Savcılığı, Şubat 2018’de Darmanin’e yönelik tecavüz suçlamasıyla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı almıştı fakat Paris Temyiz Mahkemesi, 9 Haziran’da soruşturmanın tekrar açılmasına hükmetmişti. Darmanin, tecavüz suçlamalarına rağmen Başbakanlık görevine getirilen Castex’in hükümetinde, İçişleri Bakanı olarak atanmıştı. Üstelik Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Gerald Darmanin’i savunmuş, tecavüzle suçlanan Darmanin’in masumiyet karinesinden faydalandığını söylemişti. Darmanin’in bakanlığa getirilmesi kadın örgütlerinin yaptığı öfkeli eylemlerle protesto edildi.