Guatanamo Körfezi’ndeki ABD Savunma Üssü’nün eski bir komutanı, 2015’te bir sivil çalışanın ölümüne ilişkin adaleti ve diğer suçları engellemekle suçlandı.

Florida federal mahkemesinde açılan mahkeme belgelerine göre Yüzbaşı John R. Nettleton, iki tane adaleti engelleme, bir tane maddi gerçekleri gizleme, iki tane kayıt sahteciliği ve Christopher Tur’ün ölümü ile alakalı soruşturma görevlilerine beşer yanlış beyanda bulunma suçlamaları ile karşı karşıya kaldı.

İddianameye göre 9 Ocak 2015 gecesi Tur, Nelton’un karısıyla ilişki kurmakla suçladığı bir partiye katıldıktan sonra ortadan kayboldu. Tur’un cesedi 11 Ocak’ta Guantanamo Körfezi’nin sularında bulundu.

Savcılar, Nettleton’ın araştırmacıları Tur’un karısıyla ilişkilerinin yanı sıra, parti devam ederken Tur’la fiziksel bir kavgaya girdiği konusunda da yalan söylediğini iddia ediyor. İddianamede ayrıca araştırmacıların, Nettleton’ın arka bahçesinde bir iskele yakınında Tur’un kanıyla lekelenmiş bir kağıt havlu buldukları da belirtiliyor.

Belgeye göre Nettleton, araştırmacılar kâğıt havluyu bulduğunda onlara “Muhtemelen önemli bir şey değildir” dedi. Ancak müfettişler daha sonra, Turner’ın DNA’sını Nettleton’ın evindeki kan lekeleri ile eşleştirdiler.

Otopsiye göre, Tur boğularak öldü ancak suya girmeden önce kaburgaları kırılmıştı ve kafasında bir kesik vardı.