CNN, kadın haklarını öne sürerek ABD birliklerinin Afganistan’da tutulmasını savundu

Dünyaca ünlü haber kanalı CNN, kadın haklarını öne sürerek ABD birliklerinin Afganistan’da tutulmasını savundu.  CNN’nin yaptığı ABD’li askerlerin Afganistan’dan çekilmesinin kadın haklarının ilerleyişini durduracağına yönelik haberi sosyal medyada alay konusu oldu. Birçok ABD’li gazeteci ve sosyal medya kullanıcısı CNN’i savaş propagandası yapmakla eleştirdi. Haber kanalının sosyal medya adresinde yayınlanan makalenin manşetinde, şu ifadelere yer verildi: “ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin kadın hakları konusunda ilerlemeyi riske edeceğine dair endişeler artıyor” CNN, ABD Başkanı Joe Biden’in 1 Mayıs’ta geri çekilmenin gerçekleşmeyeceği sinyalleri verdiğini belirtti. Ardından da Afganistan’dan hemen bir geri çekilmenin kadınlar ve sivil toplum için elde edilen kazanımlar adına bir felaket olacağını iddia etti.

cnn abd afganistan

CNN’in haberi alay konusu oldu

ABD’li yazarlar yayımlanan makaleyi eleştirdi.  Makale sosyal medyada alay konusu oldu.US Navy Veteran ve Martech Zone kurucusu Douglas Karr, “Propagandacılar savaşları devam ettirmek için her şeyi yapacaklar” diye konuştu. Bir yorumcu, “Kurumsal basının savaşın sürmesi için propaganda kanadı işlevi görmesi iğrenç” dedi. Başka bir yorumcu da, “Dünyayı denetlemek ABD’nin sorumluluğu değil, aksi takdirde ABD bitmeyen savaşlara karışacak. Amerikan askerlerinin dünyaya polislik etmek için ölmesini umursamayabilirsiniz, ancak geri kalanımız Amerikan askerlerini önemsiyoruz” diye konuştu.

Anlaşma uyarınca çekilmesi gerekiyor

Şu anda Afganistan’da yaklaşık 3 bin 500 ABD askeri ve 7 bin kadar NATO askeri bulunuyor. Geçen yıl ABD ile Taliban arasında imzalanan Doha Anlaşması uyarınca askerlerin 1 Mayıs’a kadar ayrılmaları gerekiyordu. ABD Başkanı Joe Biden, dün yapılan basın toplantısında 1 Mayıs’a kadar Afganistan’dan çekilmelerinin çok zor olduğunu fakat ülkede uzun süre kalma niyetlerinin olmadığını açıklamıştı. Taliban , ABD ve bazı NATO üyesi ülkelerin Afganistan’dan çekilmeme yönündeki açıklamasının ‘işgale devam’ anlamına geldiğini belirtmiş, zamanında çekilmezseniz savaşa devam ederiz demişti.