30 Eylül 2016’da Bulgaristan parlamentosu ülke genelinde kadınların halka açık yerlerde peçe giymesini yasaklayan bir yasayı onayladı. Yeni yasaya göre yüzü kısmen veya tamamen kapatan peçe halka açık alanlarda, okullarda ve kamu kurumlarında yasaklanacak. Yasağa uymayan kadınlara 1500 leva (750 avro) para cezasının yanı sıra sosyal haklardan men etme cezası öngörülüyor.

Milliyetçi Yurtsever Cephe partisi koalisyonunun meclise sunduğu yasa, Türk seçmenleri temsil eden en büyük üçüncü parti durumundaki Hak ve Özgürlük Hareketi (HÖH)’nin karşı çıkmasına ragmen Kabul edildi. Yasayı destekleyenleri  “dini hoşgörüsüzlükle” suçlayan HÖH üyesi 30 milletvekili yasayı protesto etmek için genel kurulu terk etti ve oylamaya katılmadı. İktidar partisi ise yasağın dini kıyafetlerle ilgili olmadığını ve güvenliği artırmak ve güvenlik kameralarını daha etkin kullanmak için gerekli olduğunu savunuyor.

Uluslararası Af Örgütü Bulgaristan’ın peçe yasağını eleştirdi. Af Örgütü’nün Avrupa Direktörü John Dalhuisen kadınların istedikleri gibi giyinme özgürlüğü olduğunu ve kendi kimlikleri veya inançlarının bir ifadesi olarak peçe takmalarının yasaklanmasının haklarını ihlal ettiğini söyledi. Dalhusien “Bu yasa Bulgaristan’da yükselmekte olan rahatsız edici hoşgörüsüzlük, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık akımının bir parçasıdır” dedi.

Avrupa’ya gitmek isteyen Suriyeli mültecilerin önemli geçit noktalarından biri olan Bulgaristan’da Müslüman düşmanlığı yükselişte. İnsan hakları örgütleri ülkeyi mültecilere acımasızca muamele edildiği için eleştiriyor.

Avrupa’da bugüne kadar peçe Fransa ve Belçika’da yasaklandı. Ağustos 2016’da Alman İçişleri Bakanı Almanya’da da yasaklanması önerisinde bulunmuştu.